15. 12. 2019 16:13 | LONDÝN/TV Markíza

Johnson má v pláne urobiť vo svojej vláde revolučné zmeny

Chce odvolať niektorých ministrov, zlúčiť viaceré rezorty a nahradiť vládnych úradníkov odborníkmi-externistami.

Boris Johnson.
Boris Johnson. Foto: AP Photo/Alberto Pezzali

Predseda britskej vlády Boris Johnson plánuje vo svojom kabinete "revolučné" zmeny: chce odvolať niektorých ministrov, zlúčiť viaceré rezorty a nahradiť vládnych úradníkov odborníkmi-externistami. Napísal o tom nedeľník The Sunday Times, ktorý sa odvolal na nemenované zdroje.

Citované zdroje uviedli, že Johnson, ktorého konzervatívci získali vo štvrtkových voľbách v parlamente absolútnu väčšinu, by mohol prepustiť až tretinu svojej vlády a preorientovať svoju pozornosť a podporu na voličov zo severného a stredného Anglicka, ktorí vo štvrtok namiesto tradičného hlasovania za labouristov volili konzervatívcov.

Podľa citovaného zdroja ministerstvo pre brexit bude zrušené 31. januára, keď Británia - podľa toho, čo Johnson sľúbil - opustí Európsku úniu. Zriadený bude úrad pre kontrolu hraníc a prisťahovalectvo, ktoré bude pôsobiť mimo ministerstva vnútra. Plánuje tiež zlúčiť ministerstvo obchodu s ministerským úradom pre podnikanie.

Očakáva sa, že v nadchádzajúcich dňoch urobí Johnson vo svojej vláde len malé zmeny, aby nahradil niektorých ministrov, ale vo februári, po brexite, má v pláne veľké zmeny. Sľubuje si od nich, že povedú k splneniu jeho volebných sľubov v oblasti reforiem vo vnútropolitickej oblasti.

Na margo týchto zámerov zdroj pre The Sunday Times uviedol, že februárová zmena "bude dosť veľká. Nájdeme ľudí, ktorí dokážu robiť svoju prácu a neboja sa médií a krátkodobých výziev. Pripravujeme veľmi podrobný a veľmi revolučný plán a potom ho implementujeme."
Johnsonov hovorca tieto tvrdenia bezprostredne nekomentoval. Námestník ministra financií Rishi Sunak sa v nedeľu tiež odmietol vyjadriť k týmto správam, uviedol len, že vláda pracovať efektívne.

Komentáre ( 0)