17. 12. 2019 06:19 | PARÍŽ/TASR

Smutná štatistika: Tento rok prišlo o život 49 novinárov

Je to však najmenej za posledných 16 rokov.

Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.
Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Foto: TASR/AP/ Jonathan Borg

Po celom svete bolo v roku 2019 zabitých 49 novinárov, čo je najnižší počet úmrtí za posledných 16 rokov. V utorok to oznámila organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Väčšina týchto žurnalistov zahynula pri pokrývaní konfliktov v Jemene, Sýrii a Afganistane. "Žurnalistika je stále nebezpečným povolaním", upozornila organizácia RSF so sídlom v Paríži, ktorá obhajuje slobodu médií.

Posledné dve desaťročia prišlo ročne o život v priemere okolo 80 novinárov.

Šéf RSF Christophe Deloire však varoval, že počet žurnalistov zavraždených v krajinách pokladaných za mierové je stále znepokojujúco vysoký, len v samotnom Mexiku ich bolo zabitých desať.

"Latinská Amerika s celkovo 14 novinármi zavraždenými po celom kontinente je už taká nebezpečná ako Blízky východ," dodal Deloire.

Podľa jeho slov je síce pokles v počte usmrtených novinárov v konfliktných zónach dôvodom na oslavu, ale "čoraz viac novinárov je zavraždených pre svoju prácu v demokratických krajinách, čo je skutočným problémom demokracie".

Hoci pri výkone práce zomiera menej žurnalistov, za mrežami ich končí viac, uvádzajú RSF.
V roku 2019 bolo uväznených približne 389 novinárov, teda o 12 percent viac v porovnaní s vlaňajškom.

Takmer polovica z nich je vo väzení v troch krajinách - v Číne, Egypte a Saudskej Arábii, ktorú obviňujú aj z brutálnej vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte minulý rok v Istanbule.

"Len samotná Čína, ktorá zintenzívnila utláčanie (prevažne moslimskej menšiny) Ujgurov, zadržiava za mrežami tretinu zo všetkých novinárov väznených vo svete," oznámili RSF.
Po celom svete bolo tiež unesených a zajatých 57 novinárov, väčšinou v Sýrii, Jemene, Iraku a na Ukrajine.

"Napriek veľkému posunu vo vývoji situácie v Sýrii sme tento rok nezaznamenali výrazné prepúšťanie rukojemníkov," uviedli RSF a vyjadrili obavy z najhoršieho, pokiaľ ide o osud mnohých unesených.

Komentáre ( 0)