19. 12. 2019 13:36 | LONDÝN/TASR

Britská kráľovná predstavila v parlamente program novej vlády. Prioritou bude brexit

Odchod Veľkej Británie z EÚ je naplánovaný na 31. januára.

Kráľovná Alžbeta II. v britskom parlamente
Kráľovná Alžbeta II. v britskom parlamente Foto: TASR/AP

Prioritou novej britskej vlády na čele s konzervatívnym premiérom Borisom Johnsonom bude "uskutočnenie odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie" v stanovenom termíne 31. januára. Kráľovná Alžbeta II. to povedala vo štvrtok v rámci predstavenia vládneho programu na pôde novozvoleného britského parlamentu.

"Moji ministri predložia legislatívu, aby zabezpečili odchod Spojeného kráľovstva v tomto termíne a čo najviac využili príležitosti, ktoré to prináša pre všetkých obyvateľov," citovala kráľovnine slová spravodajská stanica BBC.

Išlo pritom už o druhý prejav kráľovnej v zákonodarnom zbore za posledných deväť týždňov. V prvom prípade otvárala v októbri novú parlamentnú schôdzu, zatiaľ čo najnovší prejav nasledoval po minulotýždňových predčasných parlamentných voľbách, v ktorých Johnsonova konzervatívna strana posilnila svoju pozíciu.

Podľa kráľovnej bude vláda po tzv. brexite pracovať na "budúcom vzťahu s Európskou úniou, založenom na dohode o voľnom obchode, z ktorej bude mať prospech celé Spojené kráľovstvo", a začne tiež "obchodné vyjednávania s inými poprednými svetovými ekonomikami".

Alžbeta II. v prejave podľa BBC prisľúbila aj "ambiciózny program domácej reformy". Prioritné majú byť rozhovory o obnovení činnosti vlády v Severnom Írsku a riešenie stavu Národného zdravotníckeho systému (NHS).