20. 12. 2019 06:38 | JERUZALEM/TASR

Izrael odpovedal náletmi na raketový útok z pásma Gazy

Ani jedna strana v súvislosti s útokmi bezprostredne neinformovala o zranených, alebo obetiach na životoch.

Konflikt medzi palestínskymi militantmi a Izraelom.
Konflikt medzi palestínskymi militantmi a Izraelom. Foto: TASR/AP Photo/Hatem Moussa

Izraelské letectvo zaútočilo vo štvrtok večer už po druhýkrát v priebehu 24 hodín na pozície radikálneho hnutia Hamas v pásme Gazy. Reagovalo tak na raketový útok z tejto palestínskej enklávy. S odvolaním sa na vyhlásenie armády židovského štátu o tom informovala agentúra AFP. Ako uviedla izraelská armáda, z pásma Gazy bola vo štvrtok na Izrael vypálená strela po tom, ako došlo k podobnému raketovému útoku aj v stredu vo večerných hodinách.

"V reakcii na tento útok naše letectvo pred krátkou chvíľou zaútočilo na podzemnú infraštruktúru a námorné ciele teroristického hnutia Hamas," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Zdroje z prostredia palestínskych bezpečnostných zložiek v pásme Gazy pre AFP potvrdili, že počas útoku izraelského letectva boli poškodené najmenej tri pozície Hamasu. Ani jedna strana v súvislosti s útokmi bezprostredne neinformovala o zranených, alebo obetiach na životoch.

Minulý mesiac izraelské sily zabili v pásme Gazy popredného lídra palestínskej militantnej skupiny Islamský džihád, čo vyvolalo dvojdňové cezhraničné násilnosti, pri ktorých zahynulo 36 Palestínčanov. Islamský džihád odpálil vtedy na Izrael približne 450 rakiet, z ktorých mnohé zachytil systém protivzdušnej obrany Železná kupola.

Izrael viedol s Hamasom a jeho spojeneckými ozbrojenými skupinami v Gaze od roku 2008 tri vojny.