24. 12. 2019 19:25 | USA/TASR

Trump: Severná Kórea možno chystá „pekný vianočný darček“

Rokovania o severokórejskom jadrovom programe sú v slepej uličke od februára.

Donald Trump
Donald Trump Foto: TASR/AP Photo/Patrick Semansky

Americký prezident Donald Trump v utorok nevylúčil, že severokórejský vodca Kim Čong-un má preňho na Vianoce "pekný darček", a nechystá ďalší raketový test, ako sa v posledných týždňoch špekulovalo. Podľa agentúry AP šéf Bieleho domu týmto spôsobom odpovedal na otázku, čo urobí, ak Severná Kórea uskutoční skúšku rakety dlhého doletu.

Pchjongjang varoval, že podnikne nešpecifikovaný krok, ak Spojené štáty do konca roka neprídu s ústupkami vo vzájomných rokovaniach o denuklearizácii Kórejského polostrova. Do Washingtonu odkázal, že Spojené štáty dostanú "vianočný darček" v závislosti od toho, ako sa zachovajú. Vyvolané špekulácie sa sústreďovali na možnosť raketového testu, vrátane testu medzikontinentálnej balistickej rakety schopnej niesť jadrovú hlavicu.

"Možno to bude taký darček, že namiesto raketového testu mi pošle nejakú nádhernú vázu," povedal Trump novinárom na Floride, kde trávi vianočné sviatky. "Možno od neho dostanem pekný darček. To nikdy neviete," dodal.

Rokovania o severokórejskom jadrovom programe sú v slepej uličke od februára, keď sa stretli lídri Spojených štátov a Severnej Kórey vo vietnamskom Hanoji. Ich summit sa skončil bez dosiahnutia očakávanej dohody, lebo Severná Kórea žiadala zrušenie amerických sankcií výmenou za čiastočnú denuklearizáciu, čo Trump nebol ochotný urobiť.

Satelitné snímky najnovšie zachytili novú stavbu v severokórejskej továrni, ktorá je využívaná na výrobu vybavenia na odpaľovanie rakiet s dlhým doletom.

Komentáre ( 0)