27. 12. 2019 11:48 | SYDNEY/TASR

Pre nekončiace požiare v Austrálii vysychá aj priehrada, vodu môže poškodiť aj popol

Priehrada, ktorá zásobuje väčšinu obyvateľov Sydney, vysychá.

V štáte Nový Južný Wales vyhlásili pre požiare stav núdze.
V štáte Nový Južný Wales vyhlásili pre požiare stav núdze. Foto: TASR/Rob Maccoll/AAP Images

Austrálske úrady v piatok uviedli, že sa zameriavajú na ochranu vodných elektrární, čerpacích staníc, potrubia a ďalšej infraštruktúry pred rozsiahlymi požiarmi, ktoré ohrozujú najväčšie mesto Sydney. Informovala o tom agentúra Reuters.

Po miernom ochladení a slabých zrážkach, ktoré oblasť zasiahli na Štedrý deň, meteorológovia predpovedajú, že teploty v štáte Nový Južný Wales prekročia na budúci týždeň opäť hranicu 40 stupňov Celzia. Môže to skomplikovať boj s požiarmi v blízkosti priehrady Warragamba, ktorá zásobuje vodou asi 80 percent z piatich miliónov obyvateľov Sydney.

Priehrada leží 65 kilometrov západne od Sydney a zachytáva vodu tečúcu z hôr. Pred necelými tromi rokmi bola plná, ale v dôsledku dlhotrvajúceho sucha je v súčasnosti podľa vodárenskej spoločnosti WaterNSW naplnená len na 45 percent.

WaterNSW spravuje v Novom Južnom Walese viac ako 40 priehrad. Jej predstavitelia vyslovili obavy, že veľké množstvá popola a spáleného materiálu by mohli ohroziť kvalitu vody v priehradách, ak by po požiaroch nasledoval výdatný dážď. Spoločnosť preto začala budovať ochranné bariéry na zachytenie týchto nečistôt.

Požiare na východe Austrálie si zatiaľ vyžiadali osem mŕtvych vrátane dvoch dobrovoľných hasičov. Plamene pohltili územie s rozlohou viac ako štyri milióny hektárov. Hasičov podporí v ich boji s plameňmi špecializovaný vojenský personál.