Mimoriadna správa
Sledujte NAŽIVO: Premiér a ministri o ekonomickej pomoci pre podnikateľov a ľudí
Viac v článku
27. 12. 2019 13:42 | BEJRÚT/TASR

Zo Sýrie ušlo pred násilím vyše 200-tisíc utečencov

Provincia Idlib je posledné významné územie pod kontrolou džihádistov.

Sýria
Sýria Foto: TASR/AP Photo/Baderkhan Ahmad

Viac než 235- tisíc ľudí ušlo za posledné dva týždne z provincie Idlib na sýrskom severozápade, ktorá je vystavená zintenzívneným útokom zo strany vládneho režimu v Damasku a spojeneckého Ruska. Oznámila to v piatok Organizácia Spojených národov, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra AFP.

Provincia Idlib je v Sýrii posledným významným územím pod kontrolou povstaleckých bojovníkov a džihádistov, bojujúcich v občianskej vojne proti vládnym silám a ich spojencom.

Hromadný odsun v období od 12. do 25. decembra spôsobil, že oblasť okolo mesta Maarrat an-Numán v južnom Idlibe zostala "takmer ľudoprázdna", uviedla OSN vo vyhlásení. Bombardovanie a násilné zrážky zvýšili mieru vysídľovania aj v blízkom meste Sarákib.

Sily podliehajúce vláde v Damasku od polovice decembra útočia s podporou Ruska na džihádistov v južnom Idlibe, a to i napriek dohode o prímerí z augusta a výzvam na deeskaláciu, prichádzajúcim z Turecka, Francúzska či OSN. V rámci týchto bojov sýrska armáda dobyla desiatky miest a dedín, pričom zahynuli stovky ľudí na oboch stranách.

V Idlibe, ktorý ovláda najmä vzbúrenecká skupina Hajat Tahrír aš-Šám - napojená na teroristickú sieť al-Káida -, žijú približne tri milióny ľudí vrátane milióna detí. Žijú tam aj Sýrčania, ktorých vyhnala z domovov už osem rokov trvajúca občianska vojna.

Komentáre ( 0)