28. 12. 2019 09:59 , článok bol aktualizovaný 28. 12. 2019 16:27 | MOGADIŠO/TASR

Krvavý útok v somálskom Mogadiše: Výbuch bomby zabil takmer 100 ľudí

Agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie miestnej záchrannej služby uvádza, že zranených je prinajmenšom 125 ľudí.

Spúšť na trhovisku po bombovom útoku.
Spúšť na trhovisku po bombovom útoku. Foto: TASR/AP/Farah Abdi Warsame

Na takmer 100 mŕtvych sa zvýšil počet obetí bombového útoku, ku ktorému došlo v sobotu v somálskej metropole Mogadišo, kde na frekventovanom kontrolnom stanovišti vybuchla nálož umiestnená v nákladnom aute. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície o tom informovala agentúra DPA. "Momentálne vieme, že pri tomto hroznom útoku bolo zabitých takmer 100 ľudí," uviedol jeden z policajtov.

Obete na životoch hlásia z minimálne štyroch nemocníc, pričom v jednej z nich je potvrdených osem a v inej až 73 mŕtvych. Medzi obeťami na životoch je podľa miestnych úradov aj mnoho univerzitných i iných študentov, ktorí sa po víkende (v Somálsku pripadajúcom na piatok) vracali do škôl.

Výbuch si vyžiadal aj desiatky zranených. Agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie miestnej záchrannej služby uvádza, že zranených je prinajmenšom 125 ľudí. K útoku došlo v čase dopravnej špičky, pričom podľa AP bol najkrvavejším, aký Mogadišo zažilo za ostatné vyše dva roky, a teda po odpálení nákladného auta s výbušninou, pri ktorom 14. októbra 2017 zahynulo vyše 500 ľudí.

K zodpovednosti za sobotný útok, ktorého cieľom bola údajne budova daňového úradu, sa doposiaľ nikto neprihlásil. Podobné útoky však somálske úrady takmer vo všetkých prípadoch pripisujú militantnom zo skupiny aš-Šabáb napojenej na teroristickú sieť al-Káida.

Aš-Šabáb, ktorý chce v Somálsku založiť islamský štát, pravidelne podniká útoky na vládne budovy a vojenské objekty, ale aj na hotely a reštaurácie.

Skupinu sa v roku 2011 podarilo vytlačiť z veľkej časti hlavného mesta Mogadišo a odvtedy prišla aj o viacero svojich bášt. Jej príslušníci však stále ovládajú rozsiahle vidiecke oblasti a naďalej vedú partizánsku vojnu proti somálskym bezpečnostným silám.