30. 12. 2019 06:28 | WASHINGTON/TASR

USA bombardovali Somálsko, zahynuli štyria teroristi

Nálety boli odplatou za sobotňajší bombový útok v somálskej metropole Mogadišo.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Armáda Spojených štátov v pondelok oznámila, že pri náletoch proti extrémistom z organizácie aš-Šabáb v Somálsku prišli o život štyria "teroristi". Informovala o tom agentúra AFP.

Africké velenie ozbrojených síl USA (U.S. AFRICOM) vo vyhlásení uviedlo, že v Somálsku podniklo tri letecké útoky na dve lokality, ktorých terčom boli militanti aš-Šabábu. Pri nedeľných náletoch neďaleko mesta Kunya-Barow v južnom Somálsku zahynuli dvaja militanti a boli zničené dve vozidlá, kým ďalší dvaja militanti prišli o život pri inom samostatnom útoku v oblasti.

Nálety boli odplatou za sobotňajší bombový útok v somálskej metropole Mogadišo, kde na frekventovanom kontrolnom stanovišti vybuchla nálož umiestnená v nákladnom aute. Pri tomto útoku prišlo podľa somálskych médií o život takmer 100 ľudí a zranenia podľa polície a zdravotníkov utrpelo približne 124 ďalších.

K zodpovednosti za útok v Mogadiše sa doposiaľ nikto neprihlásil, mnohí však z jeho spáchania upodozrievajú práve aš-Šabáb. Somálske médiá informovali, že pri náletoch boli použité americké drony. USA podporuje v boji proti aš-Šabábu somálske sily, ako aj vojakov Africkej únie.

Aš-Šabáb, ktorý chce v Somálsku založiť islamský štát, pravidelne podniká útoky na vládne budovy a vojenské objekty, ale aj na hotely a reštaurácie. Skupinu sa v roku 2011 podarilo vytlačiť z veľkej časti hlavného mesta Mogadišo a odvtedy prišla aj o viacero svojich bášt. Jej príslušníci však stále ovládajú rozsiahle vidiecke oblasti a naďalej vedú partizánsku vojnu proti somálskym bezpečnostným silám.