31. 12. 2019 08:28 , článok bol aktualizovaný 31. 12. 2019 15:59 | SYDNEY/TASR

Austrálski hasiči zverejnili zábery pripomínajúce katastrofický film

Pri prejazde cez horiaci les sa zrazu ocitli obklopení plameňmi z horiacej živice.

Prejazd cez horiaci les.
Prejazd cez horiaci les. Foto: Reuters

Ďalších dvoch ľudí našli mŕtvych a päť osôb je nezvestných po tom, ako sa zúrivé lesné požiare na juhovýchode Austrálie v utorok ešte viac rozhoreli. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Otec a syn prišli o život, keď sa snažili brániť svoj dom v dedine Cobargo, 380 kilometrov južne od Sydney. Tým stúpol počet obetí požiarov, ktoré vyčíňajú od októbra, na 12. Sú medzi nimi aj traja dobrovoľní hasiči.

Austrálski hasiči zverejnili video, ktoré naplno demonštruje, s čím sa v práci pri požiaroch potýkajú. Pri prejazde cez horiaci les sa zrazu ocitli obklopení plameňmi z horiacej živice, ktorá stiekla na cestu.

 

Niektoré pobrežné mestá v štáte Nový Južný Wales sú obkľúčené lesnými požiarmi a úrady ľudom odporučili, aby pred plameňmi hľadali útočisko na plážach. Po vypuknutí nových požiarov polícia uzavrela hlavné cestné ťahy južne od Sydney.

V štáte Viktória sa muselo v utorok ráno uchýliť na pláže 4000 dovolenkárov v pobrežnom meste Mallacoota, 500 kilometrov južne od Melbourne. Premiér Viktórie Daniel Andrews uviedol, že týchto ľudí uviaznutých na plážach plánujú evakuovať cez more. V Mallacoote sa v dôsledku dymu zotmelo a obloha nabrala červený nádych.

Lesné požiare zničili v Austrálii v minulých mesiacoch vyše 1000 domov a viac než 3,4 milióna hektárov porastov, čo je oblasť väčšia než Belgicko.


Komentáre ( 0)