Live
Sledujte NAŽIVO: Gröhling sa vyjadruje k podozreniam ohľadom jeho diplomovky
Sledujte tu
02. 01. 2020 14:44 | BERLÍN/TASR

Požiar v nemeckej ZOO majú na svedomí tri ženy. Na polícii sa prihlásili samy

Požiar, ktorý sa začal na rohu strechy pavilónu opíc, si podľa predstaviteľov zoologickej záhrady vyžiadal životy 30 zvierat.

Žena zapaľuje sviečku pred vstupom do zoologickej záhrady v nemeckom Krefelde.
Žena zapaľuje sviečku pred vstupom do zoologickej záhrady v nemeckom Krefelde. Foto: TASR/Marcel Kusch/dpa via AP

Nemecká polícia vyšetruje tri ženy, ktoré sú podozrivé z toho, že počas osláv nového roka spôsobili lietajúcim lampiónom ničivý požiar v zoologickej záhrade v meste Krefeld. Ženy sa na polícii prihlásili samy, napísala vo štvrtok agentúra AP.

Matka aj s dvoma dcérami sa prišli na políciu prihlásiť na Nový rok po tom, ako miestna samospráva v súvislosti s požiarom zorganizovala tlačovú konferenciu, uviedol šéf miestnej kriminálnej polície Gerd Hoppman.

Ženy vo veku od 30 do 60 rokov sú teraz podľa slov prokurátora Jensa Frobela podozrivé z neúmyselného spôsobenia požiaru, za čo im hrozí trest s hornou sadzbou päť rokov odňatia slobody.

Požiar, ktorý sa začal na rohu strechy pavilónu opíc a rýchlo sa rozšíril na celú budovu, si podľa predstaviteľov zoologickej záhrady vyžiadal životy 30 zvierat. Medzi obeťami bolo päť orangutanov, dve gorily, šimpanz, niekoľko ďalších opíc, ako aj kalone a vtáky.

Plamene si podľa stanice BBC vyžiadali aj život Massy, 45-ročnej gorily nížinnej, ktorá zahynula aj spolu so svojím partnerom. Massa bola pritom jednou z najstarších goríl žijúcich v zajatí v Európe. Neďalekú ohradu, v ktorej žije ďalších sedem goríl, plamene neohrozili.
Spomedzi obyvateľov pavilónu sa požiarnikom podarilo zachrániť len dva šimpanzy. Tie sú podľa vyhlásenia zoologickej záhrady po tragédií v uspokojivom stave.

Ako pripomína agentúra, mnohí Nemci vítajú nový rok legálne odpaľovaním ohňostrojov, avšak v Ázii populárne lietajúce lampióny sú v Nemecku nielen neobvyklé, ale aj nelegálne.
Hoppman v súvislosti s požiarom uviedol, že ženy si päť lampiónov objednali na internete, pričom podľa vlastných slov nevedeli, že ich vypúšťanie je v Nemecku nelegálne.

Informácia o zákaze ich vypúšťania nebola podľa policajného šéfa uvedená ani na samotnom produkte. Podozrivé ženy Hoppman opísal ako "absolútne normálne osoby, ktoré pôsobia rozumne a veľmi zodpovedne". Ich prihlásenie sa na polícii označil za "veľmi odvážne", keďže ženy sa možného postihu "veľmi obávajú". 

 

Komentáre ( 0)