03. 01. 2020 09:51 , článok bol aktualizovaný 03. 01. 2020 22:05 | TEHERÁN/TASR

Solejmání bol v Iráne hrdinom. Ajatolláh Chameneí ho označil za "žijúceho mučeníka revolúcie"

Solejmání sa stal najuznávanejším iránskym veliteľom na bojiskách, a aj keď nevstúpil do politiky, bol rovnako mocný, ak nie viac, ako civilné vedenie krajiny.

Veliteľ iránskych síl Kudsov Kasím Solejmání počas zhromaždenia pri príležitosti 37. výročia islamskej revolúcie v Teheráne.
Veliteľ iránskych síl Kudsov Kasím Solejmání počas zhromaždenia pri príležitosti 37. výročia islamskej revolúcie v Teheráne. Foto: TASR/AP/Ebrahim Noroozi

Ikonami Iráncov sú po islamskej revolúcii duchovní s prísnymi tvárami, ale bol ňou aj iránsky generálmajor Kásem Solejmání, ktorého v piatok ráno zabila pri útoku v Bagdade americká armáda. Bol stelesnením národného odporu voči Spojeným štátom a ich nátlaku, trvajúcom už štyri desaťročia, uviedla tlačová agentúra AP.

USA a Izrael vnímali Solejmáního ako tieňovú postavu vo velení iránskych ozbrojených síl, bojujúcich vo vojnách v iných štátoch. Mal napríklad na starosti bojovníkov v Sýrii podporujúcich prezidenta Bašára Asada a pripisuje sa mu aj zodpovednosť za smrť amerických vojakov v Iraku.

Solejmání prežil hrôzy dlhej vojny Iránu s Irakom v 80. rokoch minulého storočia a po nej dostal funkciu veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd - tieto jednotky majú na starosti zahraničné vojenské operácie islamskej republiky.

 

V Iráne bol Solejmání až do roku 2003, teda do americkej invázie v Iraku, pomerne neznámy. Jeho popularita a tajuplnosť neskôr narástli a boli silnejšie než výzvy amerických predstaviteľov na jeho zabitie. Solejmání sa stal najuznávanejším iránskym veliteľom na bojiskách, a aj keď odmietal výzvy na vstup do politiky, bol rovnako mocný, ak nie viac, ako civilné vedenie krajiny.

Nálet americkej armády zabil 62-ročného Solejmáního a ďalších ľudí v piatok skoro ráno, keď cestovali z bagdadského medzinárodného letiska. Pentagón oznámil, že americká armáda dostala od prezidenta Donalda Trumpa rozkaz, aby podnikla "rozhodujúci obranný krok na ochranu amerického personálu v zahraniční a zabila" muža, ktorého kedysi iránsky najvyšší vodca, ajatolláh Alí Chameneí, označil za "žijúceho mučeníka revolúcie".

Solejmánímu sa minulo šťastie, píše AP. Fámy o tom, že zomrel, sa pritom šírili za jeho života niekoľkokrát. K týmto prípadom patrila aj letecká havária z roku 2006, pri ktorej zahynuli na severozápade Iránu viacerí predstavitelia armády, a bombový útok v sýrskom Damasku z roku 2012, pri ktorom boli zabití najbližší spolupracovníci prezidenta Asada. Naposledy sa takéto fámy šírili v novembri 2015; podľa nich bol Solejmání zabitý alebo vážne zranený, keď práve velil silám verným Asadovi bojujúcim v okolí sýrskeho mesta Aleppo.

Trump: Solejmání plánoval útoky na Ameriku

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Spojených štátov Mark Milley uviedol, že existovali "presvedčivé" informácie tajných služieb a jasné dôkazy o tom, že Kásem Solejmání plánoval v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch vojenské akcie proti USA. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN.

Spojené štáty neposkytli dôkazy o konkrétnych hrozbách. Hrozba bola podľa Milleyho "bezprostredná". Takisto uviedol, že išlo o viacnásobné hrozby, ktoré neboli len následkom odvetných útokov USA.

Podľa Milleyho slov by bolo trestuhodné, keby Spojené štáty nepodnikli žiadne kroky. USA si podľa neho "plne uvedomovali strategické riziko a následky" vyplývajúce zo zabitia veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Solejmáního. "Nebezpečenstvo prameniace z nečinnosti však prevýšilo nebezpečenstvo spojené s činmi," povedal.

Milley upozornil, že stále môže dôjsť k útokom namiereným voči záujmom USA. Americké jednotky na základni v Taliansku sú v stave pohotovosti a v prípade potreby sú pripravené brániť americké veľvyslanectvo v libanonskom hlavnom meste Bejrút.

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že smrťou iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorého pri bagdadskom letisku zabil zrejme americký dron, "sa skončila jeho vláda teroru". Informovala o tom televízia CNN.

"Solejmání plánoval v krátkom čase hrôzostrašné útoky (na Američanov). Prichytili sme ho pri čine a ukončili sme jeho život. Nejde nám o zmenu režimu (v Iráne). Agresia iránskeho režimu v oblasti... sa musí skončiť, a to hneď. Včera v noci sme podnikli kroky na ukončenie vojny. Nepodnikli sme kroky na to, aby sme vojnu rozpútali," povedal Trump vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Komentáre ( 0)