07. 01. 2020 14:01 | CANBERRA/TASR

Austrálska vláda odmieta súvis medzi požiarmi a klimatickou zmenou

Vedci ale zastávajú opačný názor.

Požiare v Austrálii
Požiare v Austrálii Foto: TASR/AP

Austrálska vláda aj naďalej zastáva postoj, že neexistuje nijaký priamy súvis medzi klimatickou zmenou a rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré už niekoľko mesiacov vyčíňajú v Austrálii. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Austrálsky premiér Scott Morrison a minister pre energetiku Angus Taylor sú napriek trojročnému obdobiu sucha a lesným požiarom presvedčení, že Austrália nemusí posilniť snahy o znižovanie emisií skleníkových plynov v úsilí o obmedzenie globálneho otepľovania.

Austrálski predstavitelia naopak tvrdia, že krajina by mala byť ocenená za prekonanie svojich cieľov zníženia emisií stanovených na rok 2020. Na Austráliu pripadá 1,3 percenta z celosvetového množstva emisií skleníkových plynov a je zároveň druhou krajinou s najvyšším množstvo emisií v prepočte na jedného obyvateľa za Spojenými štátmi.

"Čo sa týka znižovania globálnych emisií, Austrália musí prispievať a aj prispieva svojím dielom, avšak lesné požiare predstavujú čas, keď sa komunity musia spojiť, a nie rozdeľovať," uvádza sa vo vyjadrení ministra Taylora.

Zintenzívnenie úsilia o zníženie emisií by podľa vlády ohrozilo hospodárstvo krajiny, a to najmä vtedy, ak by sa dotklo vývozu uhlia a zemného plynu.

"Vo väčšine krajín je neakceptovateľné zastávať politiku znižovania emisií, ktorá výrazne zvyšuje životné náklady, ničí pracovné miesta, znižuje príjmy a bráni rastu," napísal Taylor 31. decembra 2019 v denníku The Australian. To, ako konkrétne by znižovanie emisií zdvihlo životné náklady, minister neobjasnil.

Podľa vedcov je klimatická zmena jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú lesné požiare v Austrálii.