14. 01. 2020 13:24 | TEHERÁN/tvnoviny.sk

Zverejnili posledné slová pilota zostreleného lietadla: Všetko je v poriadku, zapínam autopilota

Pilot sa po štarte ešte stihol ohlásiť dispečingu.

Vrak lietadla Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines, ktoré sa zrútilo pri Teheráne.
Vrak lietadla Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines, ktoré sa zrútilo pri Teheráne. Foto: TASR/AP/

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko zverejnil posledné slová pilota lietadla, ktoré sa zrútilo neďaleko Teheránu. Volodymyr Gaporenko po vzlietnutí vôbec netušil, že o pár sekúnd neskôr pôjde lietadlo k zemi.

Pilot ukrajinských aeroliniek predpokladal, že let bude zrušený. To sa však nestalo a musel letieť podľa plánu. Doma ho zatiaľ čakala vystrašená manželka s dvomi malými deťmi.

Pilot sa po štarte ešte stihol ohlásiť dispečingu. "Všetko na palube je v poriadku a prechádzam na autopilota,"citoval posledné slová Gaponenka minister pre agentúru Reuters.

Šéf ukrajinskej diplomacie sa stretne so svojimi kolegami z ostatných krajín, ktorých občania zahynuli v zostrelenom lietadle. Prystajko ich chce informovať o priebehu vyšetrovania a preberať by sa malo aj odškodné pre rodiny obetí.

Podľa údajov, ktoré poskytol ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko, zahynulo pri nehode všetkých 176 osôb nachádzajúcich sa na palube stroja. Išlo o občanov Iránu, Kanady, Ukrajiny, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Irán sa v sobotu v ranných hodinách k zostreleniu ukrajinského dopravného lietadla priznal s tým, že bolo "neúmyselné" a zavinila ho ľudská chyba.

Komentáre ( 0)