16. 01. 2020 21:45 | USA/TASR

Proces impeachmentu amerického prezidenta bol odročený do utorka

Snemovňa reprezentantov 18. decembra rozhodla o podaní ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa.

Donald Trump počas vyhlásenia po útokoch na základne..jpg
Donald Trump počas vyhlásenia po útokoch na základne..jpg

Predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts zložil vo štvrtok v Senáte sľub, že bude predsedať druhej fáze procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP.

Sľub do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA zložilo následne aj všetkých 100 členov Senátu, ktorí budú v procese vystupovať v úlohe nestranných porotcov. Ešte predtým znenie ústavnej žaloby na prezidenta oficiálne senátorom prečítal predsedu výboru pre kontrolu tajných služieb Snemovne reprezentantov USA Adam Schiff. Senát potom proces impeachmentu odročil do utorka 21. januára.

Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, 18. decembra rozhodla o podaní ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa vo veci zneužitia právomocí a marenia vyšetrovania vedeného Kongresom.

Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v budúcoročných prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Prezidenta môže uznať za vinného a odvolať z úradu len Senát, kde však majú väčšinu kresiel (53 zo 100) republikáni, ktorí impeachment prezidenta svorne odmietajú. Trump návrh obžaloby v stredu na Twitteri označil za "ďalší podvod" zo strany demokratov.

Komentáre ( 0)