17. 01. 2020 11:50 , článok bol aktualizovaný 17. 01. 2020 11:54 | TEHERÁN/kc, TASR

Vyšetrovateľov prekvapil hyenizmus Iráncov: Z trosiek lietadla kradnú osobné predmety obetí

Iránske úrady ešte stále neodovzdali čierne skrinky.

Trosky ukrajinského lietadla, ktoré omylom zostrelil Irán.
Trosky ukrajinského lietadla, ktoré omylom zostrelil Irán. Foto: TASR/AP/Ebrahim Noroozi

Ukrajinskí experti boli po príchode na miesto, kde sa po zásahu zrútilo lietadlo spoločnosti UIA, nepríjemne prekvapení. Zaskočilo ich najmä nedostatočné zabezpečene trosiek stroja, v ktorom zahynulo všetkých 176 ľudí na palube.

Na mieste leteckého nešťastia sa totiž pohybujú civilné osoby, ktoré z trosiek kradnú osobné predmety obetí havárie.

„Videli sme tam mnoho neznámych ľudí...Iránčanov, ktorí zbierali veci ako suveníri," uviedol pre ukrajinskú agentúru UNIAN Alexander Ruvina, šéf vyšetrovacie tímu.

Odborníci zisťovali príčinu havárie, presné miesto pádu lietadla a ďalšie dôležité informácie. Na mieste tiež objavili dôležité dokumenty, karty, tablety, či mobilné telefóny, ktoré patrili obetiam.

Šéf ukrajinskej diplomacie Vadim Prystajko momentálne rokuje s Teheránom o prevoze tiel 11 mŕtvych občanov Ukrajiny. Prystajko uviedol, že čierne skrinky ešte stále majú Iránske úrady.

Minister v piatok v reakciách na otázky poslancov v ukrajinskom parlamente vysvetlil, že vina Iránu za tragédiu so 176 obeťami na životoch spočíva v tom, že nezatvoril svoj vzdušný priestor v čase, keď iránske ozbrojené sily zaútočili na americké vojenské zariadenia v Iraku a hrozila im za to odveta.

Šéf ukrajinskej diplomacie súčasne informoval, že Kyjev od Teheránu žiada, aby priznal svoju vinu za zostrelenie lietadla nielen verbálne, ale aj formou oficiálneho dokumentu.