20. 01. 2020 22:19 | LONDÝN/TASR

Johnsonove plány na brexit narazili v Snemovni lordov na prekážku

Členovia Snemovne lordov schválili poskytovanie fyzickej dokumentácie pre občanov EÚ.

Boris Johnson.
Boris Johnson. Foto: AP Photo/Frank Augstein

Plány britského premiéra Borisa Johnsona na brexit narazili v pondelok na prekážku, keď horná komora parlamentu nariadila vláde, aby občanom Európskej únie žijúcim v Spojenom kráľovstve dala fyzický dôkaz o tom, že majú právo zostať v ostrovnej krajine aj po jej vystúpení z EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Nevolená horná komora, Snemovňa lordov, schválila pomerom hlasov 270 k 229 pozmeňujúci dodatok k vládnemu návrhu zákona, ktorý umožňuje Británii odchod z Únie 31. januára a zakotvuje aj podmienky brexitu.

Tento návrh zákona (EU Withdrawal Agreement Bill) bol hladko schválený v Dolnej snemovni britského parlamentu, kde majú Johnsonovi konzervatívci väčšinu, ale v Snemovni lordov má aj odporcov.

Pondelkové hlasovanie v hornej komore zohľadnilo obavy približne 3,6 milióna občanov EÚ a Švajčiarska, ktorí v súčasnosti v Británii žijú.

Spomínaní občania musia zatiaľ požiadať o pobyt po brexite a ak im úrady vyhovejú, dostanú elektronický kód, ktorý predložia každému, kto bude vyžadovať dôkaz o ich štatúte prisťahovalca - napríklad majiteľovi prenajímaného bytu či zamestnancom aerolínií.
V súčasnosti sa občania EÚ iba zaregistrujú online, kde potvrdia svoj "štatút trvalého pobytu", ale nedostanú o tom žiaden fyzický dôkaz.

Liberálnodemokratický člen Snemovne lordov Jonny Oates však argumentoval, že tento postup je "závislý od internetového spojenia, ktorý má svoje slabé stránky, a od pružnosti vládneho IT systému".

"V skutočnom svete je pri trvalom pobyte potrebné vydať fyzický doklad o štatúte prisťahovalca," uviedol Oates svojim kolegom v Snemovni lordov.

V dodatku hornej komory sa teda uvádza, že občania EÚ žijúci v Británii musia dostať dokument potvrdzujúci ich právo na pobyt v ostrovnej krajine.

Oates vysvetlil, že ak občania EÚ nebudú mať nevyvrátiteľný doklad, budú "závažne znevýhodnení" napríklad pri dohadovaní s majiteľmi bytov pri prenájmoch a v ďalších situáciách.

Koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt takisto upozorňoval na obavy z toho, že občania EÚ nemajú fyzický doklad, a zdôraznil, že takýto dokument by im "priniesol istotu".

Členovia Snemovne lordov schválili poskytovanie fyzickej dokumentácie pre občanov EÚ, ale tento pozmeňujúci dodatok musí teraz schváliť aj Dolná snemovňa - hlasovať o ňom bude v stredu 22. januára.

Lordi budú v utorok hlasovať ešte o ďalšom spornom dodatku k návrhu zákona o brexite, ktorý sa týka práva detských prisťahovalcov bez sprievodu dospelého pripojiť sa k príbuzným už žijúcim v Británii.

Komentáre ( 0)