21. 01. 2020 06:08 | PEKING/TASR

Prenáša sa z človeka na človeka. Vírus má v Číne už štvrtú obeť

Muž zomrel v nedeľu po problémoch s dýchaním v meste Wu-chan.

Záhadné ochorenie dýchacích ciest v Číne.
Záhadné ochorenie dýchacích ciest v Číne. Foto: TASR/AP Photo/Andy Wong

Osemdesiatdeväťročný muž sa stal v Číne štvrtou obeťou nového vírusu, ktorý sa šíri po krajine. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Muž zomrel v nedeľu po problémoch s dýchaním v meste Wu-chan. Práve tam nový koronavírus zistili a spôsobil poplach, pretože pochádza z toho istého rodu ako vírus SARS.

Ten v rokoch 2002 - 2003 zabil takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu. V súčasnosti je novým vírusom infikovaných v Číne viac ako 200 ľudí, pričom v Thajsku, Japonsku a Južnej Kórei takisto zaznamenali prípady tejto infekčnej choroby.

Popredný čínsky odborník na nákazlivé choroby Čung Nan-šan v pondelok potvrdil, že nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Za zdroj nákazy sa pokladá trhovisko s plodmi mora vo Wu-chane, ale Čung uviedol, že pacienti sa mohli koronavírusom nakaziť aj bez toho, aby stredočínske mesto navštívili. V juhočínskej provincii Kuang-tung sa dvaja pacienti infikovali od členov rodiny, ktorí Wu-chan navštívili, vysvetlil čínsky expert na respiračné ochorenia.

V nemocniciach vo Wu-chane je hospitalizovaných 169 pacientov infikovaných novým vírusom vrátane 35 ľudí, ktorí sú vo vážnom stave, uviedla agentúra TASS.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok oznámila, že na stredu zvolala mimoriadne zasadnutie, na ktorom chce určiť, či nový vírus podobný SARS predstavuje medzinárodnú hrozbu.

Komentáre ( 0)