24. 01. 2020 08:47 | WASHINGTON/TASR

USA odmietajú vydať manželku diplomata, ktorá zabila v Británii pri nehode tínedžera na motorke

Žena išla v auguste minulého roka v protismere, keď narazila do chlapca.

Manželka amerického diplomata Anna Sacoolasová
Manželka amerického diplomata Anna Sacoolasová Foto: Profimedia.sk

Spojené štáty zamietli žiadosť britskej vlády o vydanie manželky diplomata, ktorá bola účastníčkou dopravnej nehody s tragickými následkami. V piatok o tom s odvolanie sa na vyhlásenie britskej vlády informovala agentúra AFP.

Prípad 42-ročnej Anny Sacoolasovej vráža klin do blízkych vzťahov Londýna s Washingtonom. Vyvoláva taktiež diskusiu v otázke diplomatickej imunity v prípadoch, ktoré nesúvisia s národnou bezpečnosťou.

"Sklamalo nás toto rozhodnutie, ktoré sa zdá byť zjavným porušením spravodlivosti," povedala hovorkyňa britského ministerstva vnútra. "Naliehavo zvažujeme všetky naše možnosti."

Britský tínedžer Harry Dunn zomrel v auguste po tom, ako sa jeho motorka zrazila s autom idúcim v protismere. Incident sa stal na ceste neďaleko leteckej základne v grófstve Northamptonshire v strednom Anglicku. Americká armáda používa túto základňu ako komunikačný uzol.

Sacoolasová v októbri priznala, že riadila auto. Odvolávala sa však na imunitu a odmietla sa vrátiť do Británie, aby sa tam postavila pred spravodlivosť, ktorú požadujú mladíkovi rodičia.

Rodičov 19-ročného tínedžera o rozhodnutí šéfa americkej diplomacie Mieka Pompea informovali vo štvrtok, uviedol hovorca poškodenej rodiny.

Americké ministerstvo zahraničných vecí sa k prípadu pre AFP bezprostredne nevyjadrilo.

Komentáre ( 0)