27. 01. 2020 08:35 | TOKIO/TASR

Japonsko evakuuje svojich občanov z čínskeho Wu-chanu

Tokio plánuje poslať charterový let do hlavného mesta čínskej provincie Chu-pej.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein

Japonsko plánuje evakuovať stovky svojich občanov zo stredočínskeho mesta Wu-chan, kde sa začala epidémia nového koronavírusu. V pondelok o tom informoval zákonodarca a generálny tajomník japonskej vládnej Liberálnodemokratickej strany (LDP) Tošihiro Nikai, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Tokio plánuje poslať charterový let do spomínaného hlavného mesta čínskej provincie Chu-pej v utorok a evakuuje odtiaľ japonských občanov, ktorí si želajú vrátiť sa domov.

Vláda potvrdila, že v provincii žije približne 560 japonských štátnych príslušníkov, spresnil minister zahraničných vecí Tošimicu Motegi.

V nedeľu zistili v Japonsku štvrtý prípad nákazy smrtiacim vírusom, ktorý sa šíri z Číny. Návštevníkovi pochádzajúcemu z Wu-chanu, mužovi po štyridsiatke, diagnostikovali v strednom Japonsku zápal pľúc spôsobený novým koronavírusom, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Muž pricestoval do Japonska minulý týždeň a v piatok 24. januára išiel do nemocnice v prefektúre Aiči, lebo sa uňho objavila horúčka. Diagnózu mu potvrdili v nedeľu.

Tokio potvrdilo druhý a tretí prípad v piatok a v sobotu, keď dvom návštevníkom z Wu-chanu - mužovi so ženou - diagnostikovali toto vírusové ochorenie.

Prvý prípad zistili v polovici januára, keď mal čínsky občan žijúci v okolí Tokia pozitívne testy na vírus. Tento Číňan začiatkom januára navštívil Wu-chan.

Južná Kórea

Juhokórejský prezident Mun Če-in nariadil v pondelok dôkladnú kontrolu všetkých ľudí prichádzajúcich zo stredočínskeho mesta Wu-chan, odkiaľ sa začala šíriť nákaza novým smrtiacim koronavírusom. V Južnej Kórei potvrdili počas pondelka štvrtý prípad tohto ochorenia. Informácie priniesla juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Na zasadnutí s predstaviteľmi niektorých ministerstiev Mun naliehal, že je potrebné "podniknúť všetky možné opatrenia", aby sa zabránilo zhoršeniu situácie.

Mun v rámci opatrení nariadil svojmu personálu, aby zmobilizoval vojenských lekárov a zdravotné sestry a v prípade potreby využil vojenské zariadenia.

Prezident takisto vyzval na pozorné sledovanie vplyvu koronavírusu na ekonomiku Južnej Kórey. Minister financií bude mať v utorok mimoriadne stretnutie s expertmi na túto tému.

Austrália potvrdila piaty prípad nákazy

Austrália v pondelok potvrdila piaty prípad nákazy novým koronavírusom. Ide o 21-ročnú ženu, ktorá z epicentra nákazy, stredočínskeho mesta Wu-chan, pricestovala do svojej vlasti posledným letom predtým, než Peking hromadné cestovanie svojich občanov do zahraničia zakázal. Píše o tom agentúra Reuters.

Žena, u ktorej sa symptómy prejavili približne 24 hodín po prílete z Wu-chanu do Sydney, bola okamžite hospitalizovaná. Uviedla to vysokopostavená predstaviteľka zdravotníctva štátu Nový Južný Wales Kerry Chantová, podľa ktorej slov "bola pacientka okamžite umiestnená do izolácie".

Úrady sa medzitým snažia vystopovať zopár osôb s ktorými sa mladá žena "dostala do veľmi obmedzeného kontaktu".

Komentáre ( 0)