Live
Sledujte NAŽIVO: Gröhling sa vyjadruje k podozreniam ohľadom jeho diplomovky
Sledujte tu
27. 01. 2020 11:49 , článok bol aktualizovaný 27. 01. 2020 20:20 | KÁBUL/TASR

Washington priznal, že v Afganistane sa zrútilo americké lietadlo

Zatiaľ nie sú žiadne informácie o obetiach.

Havarované lietadlo v Afganistane
Havarované lietadlo v Afganistane Foto: Kabul Channel/YouTube.com

Spojené štáty v pondelok potvrdili, že lietadlo, ktoré sa predtým zrútilo v Afganistane patrilo americkým vzdušným silám. Informoval o tom denník Stars and Stripes.

Náčelník generálneho štábu amerického vojenského letectva generál David Goldfein uviedol, že išlo o americké prieskumné lietadlo typu Bombardier E-11A. "Zdá sa, že sme stratili lietadlo. O osude posádky nič nevieme," povedal Goldfein na tlačovej konferencii vo Washingtone.

Lietadlo sa zrútilo približne o 13.10. h miestneho času (09.30 h SEČ) v provincii Ghazní zhruba 130 kilometrov juhozápadne od afganskej metropoly Kábul.

K zodpovednosti za jeho zostrelenie sa sa následne prihlásilo afganské militantné hnutie Taliban. USA však uviedli, že lietadlo pravdepodobne zostrelené nebolo.


Podľa novinára napojeného na Taliban patrí havarované lietadlo americkej armáde. Daný zdroj ďalej uviedol, že lietadlo je výrazne poškodené.

Hovorca Talibanu vyhlásil, že miesto havárie sa nachádza zhruba desať kilometrov od vojenskej základne USA o 13.10. h miestneho času (09.30 h SEČ), zhruba 130 kilometrov juhozápadne od Kábulu.

Hornatá provincia Ghazní sa nachádza na úpätí pohoria Hindúkuš a v zimnom období tam panujú veľmi nehostinné podmienky. Taliban momentálne ovláda približne polovicu územia tejto provincie.

Komentáre ( 0)