28. 01. 2020 06:06 , článok bol aktualizovaný 28. 01. 2020 16:10 | PRAHA/TASR

U Čecha, ktorý sa nedávno vrátil z Číny, koronavírus nepotvrdili

Opatrenia proti vírusu robia hlavne okolité krajiny Číny.

Koronavírus v Číne
Koronavírus v Číne Foto: TASR/AP

Podozrenie na koronavírus u pacienta hospitalizovaného v nemocnici v Uherskom Hradišti sa nepotvrdilo. Podľa spravodajskej televízie ČT24 to v utorok potvrdila hygienická stanica Zlínskeho kraja.

Pacienta s podozrením na koronavírus pôvodne prijala nemocnica v Kroměříži. Nedávno sa vrátil z Činy.

Zdravotníci muža transportovali z Kroměříža na špecializované oddelenie do nemocnice v Uherskom Hradišti. Odbery potom odoslali do laboratória.

Hongkong sa uzavrel od Číny

Hongkong zrušil vlakové spoje a trajekty premávajúce v smeroch do pevninskej Číny a z nej. Snaží sa tak zabrániť šíreniu smrtiaceho koronavírusu, ktorý sa objavil v stredočínskom meste Wu-chan a odtiaľ sa dostal do viacerých krajín sveta. Informovala o tom agentúra DPA.

Nové opatrenia proti epidémii ohlásila v utorok na tlačovej konferencii správkyňa Hongkongu Carrie Lamová s chirurgickým rúškom na tvári.

Medzi opatreniami je aj obmedzenie letov a ďalších foriem individuálnej dopravy.

Moskovský starosta Sergej Sobianin v utorok na svojom blogu napísal, že hotely a turisticky zaujímavé miesta v Moskve sú mimoriadne kontrolované práve z dôvodu epidémie koronavírusu.

"Hotely a turistické lokality podliehajú osobitnej kontrole. Ak sa niekde objavia znepokojujúce príznaky, budú tam okamžite vyslané zdravotnícke tímy a každého prehliadnu," uviedol Sobianin, ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Nákaza sa vo Viedni nepotvrdila

Oba ďalšie prípady podozrenia na nakazenie novým typom vírusu, ktoré hlásili z Viedne, sa ukázali ako "negatívne". Uviedla to v utorok tlačová agentúra APA.

Podľa vyjadrenia Viedenského združenia liečebných ústavov (KAV), na ktoré sa agentúra odvoláva, lekári nepotvrdili nákazu ani v jednom z týchto prípadov. V rakúskej metropole v súčasnosti neevidujú žiadnu ďalšiu osobu, ktorá by mohla byť novým vírusom infikovaná.

Bližšie neidentifikovaní pacienti - žena a muž - prišli nezávisle od seba do nemocnice s príznakmi ochorenia podobného chrípke po tom, ako pricestovali z Číny, odkiaľ sa v poslednom čase šíri koronavírus označovaný ako 2019-nCoV.

Oboch presunuli na oddelenie viedenskej Nemocnice cisára Františka Jozefa, ktoré sa špecializuje na diagnostikovanie a liečbu podobných vírusových ochorení. Lekári nakoniec oznámili, že podozrenie na nakazenie 2019-nCoV sa nepotvrdilo.

Prvý prípad v Nemecku

Prvý potvrdený prípad nákazy novým koronavírusom zaznamenali v Nemecku u muža, ktorý sa nakazil po tom, ako do jeho firmy Webasto v okrese Starnberg v Hornom Bavorsku prišla na školenie žena z Číny. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na zdravotnícke orgány.

Bavorské ministerstvo zdravotníctva ešte v pondelok potvrdilo, že u muža žijúceho v meste Starnberg, ktoré leží 30 kilometrov juhozápadne od Mníchova, bol potvrdený nový koronavírus, napísala agentúra Reuters. Pacient je hospitalizovaný v mníchovskej klinike Schwabing.

Ako uviedlo tamojšie ministerstvo na svojej internetovej stránke, pacient je v "dobrom stave", je v izolácii a pod lekárskym dohľadom. Žiadne informácie o veku či štátnej príslušnosti nakazeného však predstavitelia ministerstva neposkytli.

Firma Webasto medzitým uviedla, že po návšteve Číňanky sa vírusom nakazili až dvaja ľudia. Okrem muža zo Starnbergu sa údajne nakazil aj ďalší zamestnanec v neďalekom meste Stockdorf, kde má tento podnik svoje sídlo.

Turisti sa boja koronavírusu aj v Prahe
Turisti sa boja koronavírusu aj v Prahe Foto: TASR/AP
 

Koronavírus v Česku

Aj hygienici v Česku preverujú už niekoľko podozrení z nákazy koronavírusom, ktorý sa šíri z Číny.

Testy na prítomnosť koronavírusu u neplnoletej Číňanky, ktorú s príznakmi ochorenia hospitalizovali na infekčnom oddelení Sliezskej nemocnice v Opave, majú negatívny výsledok. Dievča letecky pricestovalo pred 12 dňami z Číny a malo vysoké teploty. Informácie priniesol v utorok spravodajský server Novinky.cz.

Ukázalo sa tiež, že čínsky turista hospitalizovaný od pondelka rána v Českých Budějoviciach je mimo podozrenia - trpí bežnou respiračnou infekciou. Koronavírus sa nepotvrdil ani u ženy z Brazílie hospitalizovanej v pražskej Nemocnici Na Bulovce.

Česi kvôli hrozbe nákazy koronavírusom v lekárňach vo veľkom nakupujú ochranné pomôcky a lieky. Záujem je najmä o ústne rúška, ktoré sú už na mnohých miestach vypredané, napísal server Novinky.cz.

Thajsko: Úrady hlásia 14 osôb nakazených koronavírusom

V Thajsku potvrdili šesť nových prípadov nakazenia novým koronavírusom, čím sa ich celkový počet v krajine zvýšil na 14. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na thajské ministerstvo zdravotníctva.

Vo všetkých šiestich prípadoch ide o čínskych turistov z provincie Chu-pej, ktorí prišli do Thajska pred niekoľkými dňami. Sú z mesta Wu-chan, považovaného za epicentrum šírenia vírusu. Ide o dve ženy a štyroch mužov vo veku 6-60 rokov. Päť zo šiestich nových prípadov sú členovia rodiny. Hospitalizovali ich v nemocnici v provincii Nontchaburí.

VIDEO: Pre koronavírus budujú vo Wu-chane novú nemocnicu.

 

Komentáre ( 0)