28. 01. 2020 15:30 | BAGDAD/TASR

K havarovanému lietadlu v Afganistane sa nepodarilo dostať. Bezpečnostné zložky napadol Taliban

Pád zrejme zapríčinila technická chyba.

Havarované lietadlo v Afganistane
Havarované lietadlo v Afganistane Foto: TASR/AP

Bojovníci militantného hnutia Taliban odrazili v utorok jednotky afganskej armády, ktoré sa snažili dostať k troskám zrúteného amerického lietadla v provincii Ghazní na východe Afganistanu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americká armáda potvrdila, že vojenské lietadlo E-11A, ktoré sa zrútilo v pondelok, patrilo jej. Odmietla však tvrdenie, že Taliban lietadlo zostrelil. Podľa vyjadrenia príslušníka amerického ministerstva obrany pád zapríčinila technická chyba. O počte ľudí na palube ani počte prípadných mŕtvych armáda neinformovala.

Na miesto pádu boli okamžite vyslané bezpečnostné zložky. Ich príslušníkov však prepadli bojovníci Talibanu. Pre Reuters to potvrdil oblastný policajný prezident Chálid Wardak.

"Podľa našich informácií boli na mieste štyri telá, dvaja ľudia na palube prežili a sú nezvestní," informoval Wardak. Afganské jednotky podľa neho dostali rozkaz ustúpiť. Po neúspechu pozemnej operácie koaličné sily zvolili letecké prelety nad miestom nešťastia, ktoré by mali miesto zabezpečiť.

Havarované lietadlo v Afganistane
Havarované lietadlo v Afganistane Foto: TASR/AP
 

Hovorca hnutia Taliban Zabbiuláh Mudžáhid uviedol, že jednotky afganskej armády podporované Spojenými štátmi sa pokúsili obsadiť oblasť okolo spadnutého lietadla. Bojovníci Talibanu ich však odrazili.

Taliban však podľa neho umožní záchrannému tímu prístup k lietadlu. "Na mieste pádu naši bojovníci narátali šesť tiel," vyhlásil Mudžáhid.

Podľa anonymných zdrojov z prostredia americkej diplomacie bolo v lietadle počas pádu najviac päť osôb, ale nie menej ako dve.

Na miesto nešťastia sa zatiaľ nedostali americké jednotky ani žiadni iní členovia koaličných síl v Afganistane.

Hornatá provincia Ghazní sa nachádza na úpätí pohoria Hindúkuš a v zimnom období tam panujú veľmi nehostinné podmienky. Taliban momentálne ovláda približne polovicu územia tejto provincie.

Komentáre ( 0)