30. 01. 2020 21:55 , článok bol aktualizovaný 30. 01. 2020 22:23 | ŽENEVA/TASR

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v súvislosti s novým vírusom stav globálnej núdze

Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v Číne.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a predseda núdzovej poradnej komisie Didier Houssin.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a predseda núdzovej poradnej komisie Didier Houssin. Foto: TASR/Jean-Christophe Bott/Keystone via AP

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil vo štvrtok stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Informoval o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvetovo je potvrdených 7818 prípadov nákazy novým koronavírusom, z ktorých 7736 je v Číne. V 1370 prípadoch ide o ťažkú formu nákazy. V ďalších 12.167 prípadoch existuje podozrenie na nákazu. K dnešnému dňu nákaze novým koronavírusom podľahlo 170 ľudí.

Okrem Číny bolo potvrdených 98 prípadov nákazy v 18 krajinách sveta vrátane ôsmich prípadov prenosu nákazy z človeka na človeka, ku ktorým došlo v Japonsku, Nemecku, vo Vietname a v USA, uviedol Ghebreyesus.

Hlavným dôvodom vyhlásenia stavu globálnej zdravotnej núdze bolo podľa WHO šírenie vírusu z Číny do iných krajín, pričom Ghebreyesus vyzdvihol reakciu tejto krajiny na vzniknutú situáciu. "Hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie nebolo to, čo sa deje v Číne, ale to, čo sa deje v iných krajinách," povedal s tým, že WHO má najväčšie obavy z potenciálu vírusu rozšíriť sa do krajín s menej vyspelým zdravotníctvom.

"Dovoľte, aby som sa vyjadril jasne. Toto vyhlásenie (stavu núdze) nie je vyslovením nedôvery Číne. Práve naopak, WHO má aj naďalej dôveru v schopnosti Číny nákazu zvládnuť," dodal Ghebreyesus.

Stav globálnej hrozby bol doteraz vyhlásený päťkrát

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje globálnu zdravotnú hrozbu ako "výnimočnú udalosť", ktorá predstavuje riziko pre iné krajiny a vyžaduje si koordinovanú reakciu. Doteraz ju WHO vyhlásila v piatich prípadoch.

TASR prináša prehľad pandémií a epidémií, pri ktorých bola vyhlásená globálna zdravotná pohotovosť.

2009 - 2010 - pandémia tzv. prasacej chrípky
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila po prvý raz globálnu zdravotnú pohotovosť v súvislosti s pandemickým vírusom A(H1N1), ktorý bol kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Táto celosvetová pandémia sa nazývala tiež prasacia chrípka a podľa údajov WHO počet potvrdených úmrtí od začiatku jej šírenia v apríli 2009 dosiahol najmenej 18.449, pričom zasiahol vyše 200 krajín a teritórií. V auguste 2010 oznámila WHO koniec tejto pandémie.

2014 - pandémia detskej obrny
V máji 2014 vyhlásila WHO medzinárodnú pohotovosť pre nárast šírenia vírusu detskej obrny. Vo svete bolo zaznamenaných 359 prípadov. WHO odporučila desiatim krajinám, napríklad Pakistanu a Sýrii, aby vyhlásili národnú zdravotnú pohotovosť a zaočkovali všetkých obyvateľov i návštevníkov.

2014 - 2016 epidémia eboly
WHO vyhlásila v auguste 2014 v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike "núdzový stav pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom". Táto epidémia trvala dva roky. Svetová zdravotnícka organizácia koncom marca 2016 oznámila, že vírus ebola už nepredstavuje celosvetovú zdravotnú hrozbu a najvyšší stupeň varovania zrušila. Guinea, Libéria a Sierra Leone boli tromi krajinami najviac zasiahnutými ebolou, ktorá si vyžiadala viac ako 11.000 životov. Ebola patrí medzi najnebezpečnejšie infekčné ochorenia na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

2016 - epidémia vírusu zika

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v marci 2016 celosvetový stav zdravotnej hrozby kvôli vírusu zika, ktorý prenášajú komáre a môže spôsobiť vážne vývojové poruchy u nenarodených detí, ak sa týmto vírusom nakazí tehotná žena. V novembri toho istého roku krízový výbor WHO uviedol, že vírus zika už nepredstavuje svetovú zdravotnú hrozbu, ale boj proti nemu musí ďalej pokračovať, pretože zostáva "vážnym a trvalým problémom v oblasti verejného zdravia".

2019 - epidémia eboly
Vzhľadom na šírenie vírusu ebola a vypuknutie epidémie v Konžskej demokratickej republike (KDR) vyhlásila WHO v júli 2019 už po druhý raz - v súvislosti s ebolou - stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu. Svetová zdravotnícka organizácia tak urobila preto, aby posilnila boj proti tejto chorobe v KDR a susedných krajinách. Takmer rok trvajúca epidémia eboly, ktorej epicentrom bola provincia Severné Kivu, si vyžiadala doteraz viac ako 2200 životov.

USA hlásia prvý prípad prenosu vírusu z človeka na človeka

Zdravotnícke úrady v USA vo štvrtok oznámili prvý prípad šírenia nového koronavírusu z človeka na človeka v krajine, informovala agentúra AFP. Ide o muža, ktorého nakazila manželka.

Žena nedávno vycestovala do čínskeho mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy. Muž však v Číne nebol. Ide o prvé dva prípady nákazy týmto vírusom v americkom štáte Illinois.

V Spojených štátoch zaznamenali celkovo šesť prípadov nákazy novým koronavírusom, uviedla agentúra AP. Žena sa z Číny vrátila 13. januára a vírus jej diagnostikovali minulý týždeň.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) oznámilo, že zdravotnícky personál a ďalších ľudí, ktorí prišli s nakazeným mužom do kontaktu, sledujú v súvislosti s výskytom príznakov.

Prípady nakazenia sú potvrdené už v najmenej 15 krajinách, pričom v Číne už vírusu podľahlo 170 ľudí. Podľa informácií agentúry DPA sa spolu s 317 novými prípadmi ochorení, ktoré čínske úrady nahlásili vo štvrtok, počet nakazených zvýšil až na viac ako 8100. Počet nakazených koronavírusom tak prevýšil aj počet prípadov ťažkého akútneho respiračného syndrómu(SARS), ktorým sa podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počas jeho epidémie v rokoch 2002-2003 nakazilo 8096 ľudí.

Komentáre ( 0)