02. 02. 2020 17:21 | SYDNEY/TASR

Opitý vodič SUV vrazil v Sydney do skupiny siedmich detí na chodníku, štyri zabil

Deti si práve išli kúpiť zmrzlinu.

Matka obete Leila Geageaová pokladá kvety na mieste nešťastia.
Matka obete Leila Geageaová pokladá kvety na mieste nešťastia. Foto: TASR/AAP Image via AP/ Joel Carrett

Údajne opitého austrálskeho vodiča obvinili z 20 trestných činov vrátane zabitia po tom, čo so svojím autom v sobotu večer vrazil do siedmich detí na chodníku v Sydney. Štyri deti zomreli a piate utrpelo vážne zranenia. V nedeľu o tom informovali tlačové agentúry AP a AFP.

Deti kráčali po chodníku a išli si kúpiť zmrzlinu, keď ho nich vrazil vodič Samuel Davidson so svojím SUV (športovým úžitkovým vozidlom), uviedla polícia.

Tri zo zabitých detí boli súrodenci a ich brata previezli do nemocnice vo vážnom stave. Štvrté zabité dieťa bola dcéra sesternice ich otca.

Otec Danny Abdallah uviedol v nedeľu novinárom, že je zdrvený.
"Neviem, čo povedať. Som ochromený. Chcem povedať len jedno: vodiči, prosím vás, buďte opatrní," vyhlásil Abdallah.

"Tieto deti boli chodiaca nevinnosť. Tešili sa, že sú spolu... Dnes ráno som vstal do nového dňa a prišiel som o tri deti," dodal otec.

O život prišli jeho syn a dve dcéry: Antony (13), Angelina (12) a Sienna (9). Ich desaťročný brat je vo vážnom, ale stabilizovanom stave v nemocnici.

Abdallah a jeho manželka Leila mali šesť detí. Otec doplnil, že jeho sesternica Bridget stratila 11-ročnú dcéru Veronique Sakrovú.

Dve ďalšie dievčatá vo veku desať a 13 rokov utrpeli menšie zranenia, oznámili úrady.
Davidsona zatkli v sobotu na mieste činu a nachádza sa vo väzbe.

Na súde v Sydney oznámili proti Davidsonovi 20 obvinení, vrátane štyroch obvinení zo zabitia. Muž sa v súdnej sieni neobjavil a až do nasledujúceho pojednávania 2. apríla mu bolo zamietnuté prepustenie na kauciu.

Vodič sa k vine či nevine nevyjadril. Zabitie sa trestá maximálne 25 rokmi väzenia.
Davidson mal údajne koncentráciu alkoholu v krvi 1,5 promile - teda trojnásobok zákonom povoleného limitu v Austrálii.

Podľa zástupcu policajného komisára Jasona Joycea vodič zostal na mieste činu až do príchodu polície a sú náznaky, že jeho 24-ročný pasažier sa snažil pomôcť niektorým deťom. Vodič ani pasažier neutrpeli zranenia.

zdroj: Youtube/ ABC News (Australia)