11. 02. 2020 19:19 | PEKING/TV Markíza

V Číne zmizol bloger, ktorý zverejňoval pravdivé zábery z epicentra nákazy

Jedno z posledných videí Čchena Čchiušiho vzniklo v nemocnici v najviac postihnutom meste Wu-chan.

V Číne zmizol bloger
V Číne zmizol bloger Foto: TV Markíza

V Číne zmizol bloger a právnik, ktorý na vlastnú päsť nakrúcal v epicentre koronavírusu, v meste Wuchan. Zábery potom zverejňoval na sociálnych sieťach. Jeho rodina tvrdí, že je len ďalším človekom, ktorého sa vláda snaží umlčať, pretože sa bojí kritiky. Počet obetí nákazy už presiahol tisícku.

Jedno z posledných videí čínskeho novinára, blogera a právnika Čchena Čchiušiho vzniklo v nemocnici v najviac postihnutom meste Wu-chan. Bloger sa práve dozvedel, že zahynul mladý lekár, ktorý už vlani upozorňoval na nebezpečenstvo koronavírusu.

"Obávam sa, čo bude, pretože predo mnou je choroba a za mnou čínska právna a administratívna moc. Ale čo som tu videl a počul, budem hovoriť, až kým budem žiť. Nebojím sa smrti. Nebojím sa ani komunistickej strany," uviedol.

Informoval aj o tom, ako úrady potrestali niekoľko lekárov za to, že verejne informovali o koronavíruse. Nezvestný je už takmer týždeň. Nikomu nezdvíha telefón a neodpovedá na správy. Jeho rodina preto žiada o pomoc svetových politikov aj Donalda Trumpa.

Podľa príbuzných blogera sa nezvestný nakazil koronavírusom a má byť v karanténe. Žiadne úrady im však vraj nevedia povedať, kde leží. Počet nakazených prevýšil číslo 43-tisíc, no stúpa aj počet vyliečených, ktorých je už viac ako 4-tisíc. Svetová zdravotnícka organizácia má ešte pozitívnejšie informácie.

"Prvá vakcína proti koronavírusu by mohla byť dostupná o 18 mesiacov. Je tu reálna šanca, že sa podarí zastaviť šírenie tejto epidémie."

Od začiatku epidémie čínske úrady čiastočne uzatvorili viac ako 80 miest s desiatkami miliónov obyvateľov.

 

Komentáre ( 0)