12. 02. 2020 07:15 | KÁBUL/TASR

USA hlásia pozoruhodný pokrok v rokovaniach s Talibanom

Vlani v septembri boli obe strany už blízko podpisu dohody, keď americký prezident Donald Trump náhle rokovania zrušil.

Taliban vyhlásil prímerie v oblastiach, ktoré postihlo zemetrasenie
Taliban vyhlásil prímerie v oblastiach, ktoré postihlo zemetrasenie Foto: shutterstock.com / Volodymyr Borodin

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v telefonáte s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním signalizoval "pozoruhodný pokrok" v rozhovoroch medzi Washingtonom a radikálnym hnutím Taliban. V utorok neskoro večer to na Twitteri napísal Ghaní, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Pompeo informoval Ghaního o návrhu Talibanu, ktorý prinesie "výrazné a trvalé zmiernenie násilia", dodal v tweete afganský líder. Zmysluplné zmiernenie násilia bolo jednou z požiadaviek Washingtonu, aby mohla byť dosiahnutá dohoda medzi USA a Talibanom.

Prípadná dohoda USA s Talibanom bude podľa očakávania obsahovať aj časový rámec pre stiahnutie amerických a ďalších zahraničných vojakov z Afganistanu a má zahŕňať aj záruky Talibanu, že už nebude plánovať teroristické útoky na afganskom území. Takisto by dohoda mala otvoriť cestu pre vnútroafganské mierové rozhovory. Ďalší zástupcovia USA a Talibanu sa zatiaľ k prípadnej dohode nevyjadrili.

Vyjednávači USA a Talibanu absolvovali od júla 2018 najmenej desať kôl priamych rokovaní, väčšinu z nich v Katare, štáte Perzského zálivu, kde má Taliban otvorený polooficiálny politický úrad.

Vlani v septembri boli obe strany už blízko podpisu dohody, keď americký prezident Donald Trump náhle rokovania zrušil a ako dôvod uviedol pokračujúce násilie páchané Talibanom.
Rokovania sa obnovili v decembri po výmene väzňov medzi Afgancami a Talibanom.

Komentáre ( 0)