13. 02. 2020 06:00 | PEKING/jh

Čínski zdravotníci nesmú v kombinézach niekoľko hodín piť a jesť. Navyše nosia aj plienky

Overaly pre opakované používanie môžu stratiť svoju účinnosť.

Koronavírus v Číne
Koronavírus v Číne Foto: TASR/AP

Čínski zdravotníci z mesta Wu-chan, ktoré je epicentrom nákazy koronavírusu Covid-19, musia nosiť ochranné kombinézy aj niekoľko hodín pre ich kritický nedostatok. Podľa agentúry AFP počas toho nemôžu nič jesť, piť ani chodiť na toaletu. Obleky totiž po opakovanom používaní môžu stratiť účinnosť.

Lekári, sestričky aj ostatný nemocničný personál sú vystavení najväčšiemu riziku nákazy. Smrť oftalmológa Li Wen-lianga, ktorý na nebezpečenstvo nového vírusu poukazoval medzi prvými, je toho dôkazom. Nakazil sa od pacientky, keď ešte nepanovali v meste také prísne bezpečnostné pravidlá.

„Aby ušetrili ochranné obleky, menia si ich lekári po štyroch, šiestich aj ôsmich hodinách," prezradila jedna z lekárok, ktorá pracuje priamo vo Wu-chane. „Počas toho nemôžu kolegovia jesť, piť ani chodiť na toaletu," dodáva doktorka, ktorá chce zostať v anonymite. Niektorí lekári preto počas dlhých služieb nosia plienky pre dospelých, priznala to aj čínska Národná zdravotná komisia, uvádza portál idnes.cz.

Zdravotníci vo Wu-chane denne potrebujú 59-tisíc kombinéz, ale k dispozícii ich majú iba okolo 18 500. Podobne sú na tom aj s ochrannými maskami, namiesto 119-tisíc potrebných ich majú 62-tisíc.

Výskyt koronavírusu Sars-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol doteraz zaznamenaný v najmenej 25 krajinách.

Počet nakazených v Číne presiahol 44 600. Nákaza spôsobená koronavírusom si doposiaľ vyžiadala 1113 ľudských životov.

Komentáre ( 0)