13. 02. 2020 15:05 | LONDÝN/TASR

Rana pre britskú vládu: Demisiu podal minister financií, odchádzajú aj tri ministerky

Johnson navyše odvolal aj ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha.

Člen britskej vlády Sajid Javid
Člen britskej vlády Sajid Javid Foto: TASR

Člen britskej vlády Sajid Javid vo štvrtok prekvapujúco odstúpil z funkcie ministra financií. Vládu opúšťajú aj tri ministerky. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že vo všeobecnosti sa očakávalo, že Javida sa nedotknú personálne zmeny, ktoré avizoval premiér Boris Johnson.

Javidova demisia nasledovala po správach, že sa dostal so sporu s Johnsonovým vplyvným poradcom Dominicom Cummingsom, napísala agentúra AP.

Predmetom sporu boli údajne personálne otázky, keď od Javida žiadali, aby prepustil všetkých svojich poradcov a nahradil ich novými, navrhnutými kanceláriou predsedu vlády.

Javid mal v marci predstaviť návrh zákona o štátnom rozpočte. Jeho demisia je ranou pre britskú vládu, ktorá musí do konca tohto roka zavŕšiť rokovania o nových vzťahoch s 27-člennou EÚ.

Okrem toho má Johnson v oblasti financií ambiciózne plány aj v oblasti infraštruktúry vrátane výstavby vysokorýchlostnej železnice s výškou 100 miliárd libier.

Vládu opúšťajú aj ministerka obchodu Andrea Leadsomová, šéfka rezortu životného prostredia Theresa Villiersová a ministerka bytovej politiky Esther McVeyová. Všetky boli odvolané z funkcií vo štvrtok.

Okrem nich Johnson odvolal aj ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Smithovo odvolanie bolo pre pozorovateľov veľkým prekvapením, keďže v januári pomohol dosiahnuť dohodu na obnovu vlády v Severnom Írsku.

V rámci personálnych zmien musí Johnson vymenovať aj nového predsedajúceho summitu OSN o zmene klímy (COP 26), ktorý sa bude konať v novembri v Glasgowe. Ide o post, z ktorého bola v januári odvolaná Claire O'Neillová.

Komentáre ( 0)