14. 02. 2020 12:23 | KALIFORNIA/rd

Mužovu nevinu dokázala až nová technológia, po 14 rokoch ho pustili na slobodu

Na základe novej technológie sa podarilo zatknúť potenciálneho páchateľa.

Prepustný Ricky Davis sa objíma s rodinou.
Prepustný Ricky Davis sa objíma s rodinou. Foto: Profimedia.sk

Po 14 rokoch sa dočkal veľkého dňa. Američan Ricky Davis prežil uplynulých viac ako 14 rokov vo väzení. Píše CNN.

Muža súd v Kalifornii poslal za mreže za vraždu novinárky Jane Hyltonovej. Štyridsaťpäťročná žena násilne zomrela ešte v roku 1985, vyšetrovateľom sa však veľmi dlho nedarilo túto smrť objasniť.

Súdy Davisa oslobodili vďaka dôkazom získaným takzvanou genetickou genealógiou. Ide o metódu, ktorá kombinuje rozbory DNA a výskum rodokmeňov.

Celý prípad vyznieva o to paradoxnejšie, že nehybné telo Hyltonovej našiel pred 35 rokmi práve Davis, ktorý žil v rovnakom dome.

Prípad znovu otvorili až v roku 1999. Detektívi vtedy niekoľkokrát vypočúvali aj Davisovu vtedajšiu partnerku, ktorá bola tiež pri náleze tela. Žena počas procesu prekvapivo zmenila pôvodnú výpoveď a ukázala prstom na Davisa a seba.

Verdikt prišiel v roku 2005. Kým ona dostala ročný trest, Davisovi naparili minimálne 16 rokov.

Následne sa o jeho prípad začala zaujímať organizácia, ktorá pomáha neprávom odsúdeným. V roku 2014 tak odborníci znovu preskúmali dôkazy a objavili medzi nimi DNA, ktorá nepatrila Davisovi.

Vyšetrovanie sa tak rozbehlo nanovo a nariadili aj nové hlavné pojednávanie. Podľa sacramentskej okresnej štátnej zástupkyne Anny Marie Schubertovej je Davis prvým človekom v Kalifornii, ktorého prepustili vďaka genetickej genealógii.

Dobrou správu je aj to, že sa na základe nových rozborov DNA podarilo identifikovať a zatknúť iného človeka, ktorý by mohol byť potenciálnym vrahom.


Zdroj: YouTube/Sacramento Bee

Komentáre ( 0)