16. 02. 2020 19:11 | EURÓPA/TV Markíza

Britániu po príchode víchrice Dennis zasiahli vážne záplavy

Z Atlantického oceána fúkal vietor o sile 120 km/h.

Búrka Dennis narobila takéto škody v dedine Nantgarw vo Walese.
Búrka Dennis narobila takéto škody v dedine Nantgarw vo Walese. Foto: Ben Birchall/PA via AP

Na Britské ostrovy udrela búrka Dennis. V stovkách miest po celej krajine platí výstraha pred záplavami. Západ sa pripravuje aj na silný vietor, ktorý sa bude hnať rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu.

Ostrovy za Lamanšským prielivom sa ešte nestihli spamätať z minulotýždňovej búrky Ciara a už čelia ďalšej hrozbe. Britániou sa ženie Dennis.

Z Atlantického oceána so sebou do krajiny priniesol víchricu, ktorá západnú časť valcuje až 120 kilometrovou rýchlosťou. „Snažíme sa nestrácať úsmev a držať hlavy hore. To jediné môžeme robiť. Počasie si aj tak urobí, čo chce a my tomu nijak nezabránime," hovorí obyvateľka Anglicka Gemma Williamsová

Na pobreží sa tvoria vysoké vlny, ktoré sa rozbíjajú o skaly. Polícia vyzvala najmä obyvateľov Írska, aby v najbližších dňoch nechodili na pláže. Pri pobreží grófstva Kent v sobotu záchranári vytiahli z mora dve mŕtvoly.

„Situáciu celý víkend monitorujeme a spolupracujeme s profesionálmi, aby sme ľuďom zabezpečili ochranu. Žiadame ľudí, aby situáciu brali vážne a dodržiavali pokyny, vysvetlil člen krízového štábu Andrew Pearce.

Búrka so sebou priniesla na ostrovy aj prudké lejaky. Meteorológovia varovali pred záplavami približne tri stovky miest po celej Británii. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí v južnom Walese, kde by sa mohli rieky a potoky vyliať zo svojich korýt. Záplavy môžu byť aj vo francúzskom Bretónsku.

„Ľudia by sa mali vo všeobecnosti pripraviť na nepriaznivé počasie. Bude ešte veľa pršať a silno fúkať," upozornil vojak William Wright

Víchrica Dennis postupuje, podobne ako pred pár dňami Ciara, zo západu na východ. Severné Írsko má podľa meteorológov to najhoršie už za sebou. Škótsko, Anglicko a Wales naďalej sužuje silný vietor a hustý dážď.

Prudké poryvy vetra na ostrovoch ohrozujú najmä leteckú dopravu. Piloti majú čo robiť, aby udržali stroje pod kontrolou. Aerolinky zrušili vyše 400 letov a desaťtisíce cestujúcich museli čakať, kým sa počasie neumúdri.

Reportáž spracovala Soňa Žideková.

 

Komentáre ( 0)