18. 02. 2020 13:35 | IDLIB/jh, TASR

Otec učí dcéru smiať sa nad padajúcimi bombami. Chráni ju tak pred strachom zo smrti

Život v Sýrii nie je pre občiansku vojnu vôbec ľahký.

Sýrsky utečenec so svojou dcérou Salwou
Sýrsky utečenec so svojou dcérou Salwou Foto: ENEX

Príbeh tejto sýrskej rodiny chytil mnohých za srdce. Muž, ktorý musel opustiť svoj domov s celou rodinou, sa snaží ochrániť svoju dcéru aspoň pred traumou z vojny. Učí ju smiať sa pri každom zadunení padnutej bomby, aby nahradil strach zo smrti smiechom.

Sýrsky utečenec zmenil hrozné okolnosti občianskej vojny na hru, aby tak ochránil svoje dieťa pred realitou. Väčšina detí kričí od strachu a plače, keď počuje padať bomby, no malá Salwa (3) sa smeje. Je ešte veľmi malá a netuší, čo je to vojna. Rodičia sa ju snažia ochrániť za každú cenu.


Abdullah Al-Mohammad teraz žije s rodinou u priateľov v meste Idlib. Okolo nich sa neustále bojuje, preto takmer každý deň počujú nepríjemné zvuky od streľby či bombardovania. V snahe ochrániť dcéru od traumy z detstva si vymyslel príbeh, ktorému Salwa verí.

Predstiera, že hlasné ozveny z bojiska sú iba zvuky ohňostroja alebo detská zbraň. „Je to iba dieťa, nechápe vojnu," prezradil Abdullah pre Sky News.

S manželkou chcú pre svoju jedinú dcéru len dobre a snažia sa zmeniť tie príšerné zvuky na „zdroj šťastia". Ako to funguje nahrali na video, ktoré zverejnili na sociálnej sieti. Salwa má tak aj napriek nepriazni osudu šťastné a radostné detstvo.

Už 900-tisíc ľudí je vysídlených v dôsledku bojov na severozápade Sýrie

Boje na severozápade Sýrie vyhnali z domovov od začiatku decembra 900 000 ľudí, väčšinou ženy a deti. Dôvodom obrovského vysídlenia obyvateľov je tamojšia ofenzíva sýrskeho režimu podporovaná Ruskom.

"Kríza na severozápade Sýrie dosiahla desivú novú úroveň," povedal šéf OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátor núdzovej pomoci Mark Lowcock.

Dodal, že vysídlené sú prevažne ženy a deti, ktoré sú "traumatizované a nútené spať vonku v mraze, pretože tábory sú už plné. Matky pália plasty, aby udržali deti v teple. Bábätká a malé deti v takejto zime zomierajú".

Územie provincie Idlib, vrátane niekoľkých oblastí susednej provincie Aleppo, je domovom pre približne tri milióny ľudí, pričom polovicu z nich tam vysídlili už skôr z iných častí Sýrie.

Komentáre ( 0)