20. 02. 2020 05:40 , článok bol aktualizovaný 20. 02. 2020 18:38 | HANAU/TASR

V Hanau vraždil pravicový extrémista, násilný čin vyšetrujú ako terorizmus

Páchateľ bol športovým strelcom a legálne vlastnil zbraň.

Člen špeciálnej jednotky používa robota počas prehľadávania domu v nemeckom Hanau 20. februára 2020.
Člen špeciálnej jednotky používa robota počas prehľadávania domu v nemeckom Hanau 20. februára 2020. Foto: TASR/AP/Michael Probst
Policajti stoja pred barom v Hanau, kde sa útok stal.
Počas streľby v bare v nemeckom Hanau došlo k poškodeniu auta.
Polícia zatýka muža po streľbe v bare v nemeckom Hanau.

Streľba na dvoch miestach v nemeckom meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko si podľa vyžiadala najmenej deväť mŕtvych, šesť ďalších ľudí je zranených z toho jeden vážne.

V dvoch baroch s vodnými fajkami v Hanau prišlo v stredu večer o život deväť osôb a viaceré utrpeli ťažké zranenia. Páchateľa, ktorého identifikovali ako Tobiasa R., našli v jeho byte mŕtveho. V byte sa našlo aj ďalšie telo ženy, ktoré patrí jeho matke (†72)

Medzi obeťami sú aj tureckí občania. Informoval o tom vo štvrtok Ibrahim Kalin, hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara od Nemecka očakáva, že "preukáže maximálne úsilie" v súvislosti s objasnením činu, povedal Kalin podľa agentúry DPA.

Násilný čin vyšetrujú ako extrémizmus

"Je to útok na našu slobodnú a mierovú spoločnosť," vyhlásil Beuth na pôde krajinského snemu vo Wiesbadene. Dodal, že 43-ročného Tobiasa R., ktorý bol športovým strelcom a legálne vlastnil zbraň, úrady predtým neevidovali a nebol ani považovaný za osobu s nenávistnými názormi voči cudzincom.

Násilný čin sa podľa Beutha vyšetruje ako terorizmus. "Na základe toho, čo vieme, ide jednoznačne o xenofóbny motív," povedal na brífingu.

Prvé výstrely padli v stredu okolo 22.00 h v centre mesta v štvrti Heumarkt v bare Midnight. Tam prišlo o život päť ľudí vrátane jednej ženy. Podľa Bildu boli medzi nimi osoby kurdského pôvodu. Druhé miesto činu, kde sa takisto strieľalo, je vzdialené len dva kilometre a nachádza sa na námestí Kurt-Schumacher-Platz v obytnej štvrti Kesselstadt, kde bolo neskôr objavené aj telo samotného páchateľa.


"Momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by malo ísť o viacerých páchateľov," napísala miestna polícia vo štvrtok ráno na Twitteri.

"Naše myšlienky sú dnes ráno s ľuďmi v Hanau, v ktorého centre sa stal strašný zločin," uviedol na Twitteri hovorca vlády Steffen Seibert.

Vyšetrovanie prípadu prevzala vzhľadom na závažnosť zločinu a skutočnosť, že páchateľ vo svojom priznaní spomína nenávisť voči cudzincom, generálna spolková prokuratúra.

Mesto Hanau s približne 100.000 obyvateľmi leží v juhozápadnom Nemecku asi 20 kilometrov východne od Frankfurtu nad Mohanom.

Poškodené auto pred barom v nemeckom Hanau, kde došlo k streľbe.
Poškodené auto pred barom v nemeckom Hanau, kde došlo k streľbe. Foto: TASR/AP
 

Strelec z Hanau zanechal video, údajne mal krajne pravicové motívy

Muž podozrivý zo streľby v nemeckom meste Hanau zanechal video, v ktorom sa k činu priznáva. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA. Nemecký denník Bild zverejnil identitu páchateľa, ktorým má byť Tobias R.

S odvolaním sa na informácie z bezpečnostných kruhov DPA uviedla, že domnelý páchateľ len niekoľko dní pred skutkom na portáli YouTube zverejnil video nahrané zjavne v byte, v ktorom plynulou angličtinou podáva "osobné posolstvo pre všetkých Američanov". 

Pravicový extrémista Tobias R. zastreli devať luďí.
Pravicový extrémista Tobias R. zastreli devať luďí. Foto: reprofoto: YouTube/ Reboot Clips
 

Vo videu hovorí o tom, že v Spojených štátoch existujú tajné vojenské zariadenia, v ktorých sú zneužívané a zabíjané deti a uctieva sa tam diabol. Muž vyzýva amerických občanov, aby sa prebudili a začali proti tomu "okamžite bojovať". Video neobsahuje náznaky, že by muž v blízkej budúcnosti plánoval v Nemecku spáchať násilný čin.

Podľa denníka Bild Tobias R. zanechal aj list, kde píše, že určité národy, ktoré už nie je možné z Nemecka vyhnať, musia byť vyhubené. Páchateľ mal konať na základe krajne pravicových motívov, píše Bild.

 


Komentáre ( 0)