24. 02. 2020 09:55 | PRAHA/TASR

Víchrica v Česku: Na Snežke namerali rekordnú rýchlosť vetra

Tisícky ľudí zostali bez elektriny.

Víchrica v Česku
Víchrica v Česku Foto: HZS Karlovarského kraja

Silný vietor sprevádzajúci tlakovú níž Yulia mal v Česku za následok výpadky v dodávkach elektriny a popadané stromy. Na najvyššej hore republiky Sněžke namerali historicky najvyššiu rýchlosť vetra. Správu priniesla televízna stanica ČT24.

Meteorológovia na Facebooku uviedli, že rýchlosť vetra na poľskej strane Sněžky dosiahol nárazovo rýchlosť až 223 kilometrov za hodinu. To je viac ako v roku 2007 pri orkáne Kyrill. Meteorológovia vietor neoznačili za orkán, keďže by v tomto prípade musel fúkať nepretržite aspoň desať minút rýchlosťou viac ako 180 kilometrov za hodinu.

Príčinou silného vetra bola tlaková níž Yulia, ktorá v nedeľu postupne prechádzala cez Nemecko a Poľsko nad Bielorusko a Ukrajinu. Česko vietor zasiahol v nedeľu popoludní a večer.

Následky vetra obmedzili dopravu na viac ako troch desiatkach železničných tratí. Na Vysočine museli úrady uzavrieť niekoľko ciest. Vietor takisto spôsobil nehody. V Karlovarskom kraji spadol na autobus strom, pričom utrpeli zranenia dve osoby.

V pondelok ráno bolo bez elektriny približne 40 000 domácností v celom Česku, najviac v Pardubickom, Libereckom, Královohradeckom a Ústeckom kraji.

Hovorca krajských hasičov v Olomouckom kraji uviedol, že vietor v menšej miere strhával aj strechy. Na niektorých miestach v Karlovarskom kraji naďalej hrozia povodne.

Komentáre ( 0)