24. 02. 2020 12:00 , článok bol aktualizovaný 24. 02. 2020 13:24 | PRAHA/jh

Smrť chlapca (†6) v Alpách: Dieťa tam nemalo čo robiť, jeho matku obvinili

Matka údajne o náročnosti trasy vedela, lebo ju už absolvovala v minulosti.

Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách
Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách Foto: Shutterstock.com

Cez víkend zahynul v rakúskych Alpách iba 6-ročný chlapec z Česka. Tragédia sa stala pri jazere Mondsee pri zostupe z hory Drachenwand. Odborníci, ktorých oslovil portál blesk.cz, sa zhodujú v tom, že dieťa na takej túre nemalo čo robiť. Podľa záchranárov je táto trasa náročná aj pre dospelého človeka, najmä v zime.

Skupina troch dospelých a malého dieťaťa sa vracala z vrchu pomerne neskoro, bola už tma. Chlapec sa pošmykol na rebríkoch pred očami svojej matky a spadol do priekopy. Viac si pozrite v článku: Tragédia v Alpách. Chlapec (†6) z Česka spadol zo zrázu do hĺbky 70 metrov.

Polícia v pondelok obvinila Češku z usmrtenia z nedbanlivosti. Ak sa ukáže, že na tragickej udalosti nesú vinu aj jej partner a známy, obvinia aj ich. Zatiaľ oboch mužov považujú za svedkov, uviedol kurier.at.

Kedy ich polícia vypočuje zatiaľ nie je jasné. Všetci totiž utrpeli po chlapcovej smrti šok. „Pracovníci českej ambasády sú v kontakte s rakúskou políciou. Viac sa k prípadu vyjadrovať nebudeme," uviedla hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Zuzana Štíchová.

Turisti sa vydali na cestu predpoludním okolo 10.30, no s dieťaťom im výstup trval oveľa dlhšie, ako čakali. Do cieľa sa dostali až po vyše šiestich hodinách, čo muselo byť pre 6-ročného chlapca veľmi vyčerpávajúce. Zotmelo sa a viditeľnosť bola cestou späť oveľa menšia, čo mohlo zapríčiniť tragédiu.

Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách
Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách Foto: Shutterstock.com
 

K nešťastiu sa vyjadril Samuel Veselý, ktorý sa venuje turistike aj profesionálne a túto cestu absolvoval už osemkrát. Vždy iba v letnom období.

„Nemyslím si, že by niekto chcel liezť touto cestou po skale v zime. Osobne by som to neodporúčal. Na skale pokrytej ľadom sa lezie ťažko, navyše oceľové lano môže byť pod snehom, a tak by sa turisti nemohli istiť," uviedol.

„Zostupová cesta vedie lesom, je tam strmý svah, obsahuje pasáže so schodmi z ocele. Strmé miesta sú zabezpečené kovovým i dreveným zábradlím alebo oceľovým lanom. Nejedná sa ale o via ferratu, ale lesnú cestičku so strmými schodmi," dodáva.

Český horolezec Ján Schürger nechápe, ako tam mohli vziať dieťa. „V náročnosti značenej C/D sa už môžu vyskytnúť aj skalné previsy, ktoré nie je jednoduché prejsť ani pre dospelého človeka. K ich prekonaniu je totiž treba vynaložiť veľkú silu. Je až nepochopiteľné, že so sebou na takú nebezpečnú trasu vzali malé dieťa," zhodnotil pre blesk.cz.

„Takáto náročnosť je pre skúsených vysokohorských turistov, nie pre malé dieťa, ktoré s lezením ešte iba začína," dodal.

Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách
Náročná turistika na horu Drachenwand v rakúskych Alpách Foto: Shutterstock.com
 

Komentáre ( 0)