01. 03. 2020 18:50 | RÍM/TASR

Pápež pre chorobu prvýkrát vynechá každoročné duchovné cvičenia

Pápež sa vo všeobecnosti teší dobrému zdraviu, i keď v mladosti mu pre chorobu dýchacích ciest odstránili časť pľúc.

Na snímke pápež František počas slávenia omše v Bazilike sv. Sabíny na Aventíne.
Na snímke pápež František počas slávenia omše v Bazilike sv. Sabíny na Aventíne. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Pápež František odriekol z dôvodu nachladnutia svoju účasť na viacdňových duchovných cvičeniach, na ktorých sa členovia Rímskej kúrie stretávajú každoročne v predveľkonočnom období v meste Ariccia juhovýchodne od Ríma. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Osemdesiattriročný František je chorý už niekoľko dní a ešte pred víkendom zrušil časť svojho programu. V nedeľu na poludnie vystúpil pred veriacimi vo Vatikáne, keď z okna svojej rezidencie odriekal modlitbu Anjel Pána. Následne za ospravedlnil za neúčasť na tzv. pôstnych exercíciách v Ariccii, ktoré sa začínajú vo večerných hodinách.

"Žiaľ, nachladnutie ma prinútilo nezúčastniť sa. Tento rok budem rozjímanie sprevádzať odtiaľto," povedal pápež, ktorý bol už v uplynulých dňoch bledý a kašľal. Jeho zdravotné ťažkosti vyšli najavo vo štvrtok, keď pre "miernu indispozíciu" vynechal jeden z obradov.

Po nedeľňajšej modlitbe pápež poukázal na kritickú situáciu, ktorej v súčasnosti čelia utečenci a iní migranti, pričom však nespomenul konkrétny región.

V Taliansku medzitým pokračuje šírenie nového druhu koronavírusu, ktorým sa podľa najnovších údajov nakazilo v tejto krajine už viac ako 1100 ľudí. Ohnisko nákazy je však na talianskom severe, a nie v Ríme, pripomenula DPA.

Pápež, pochádzajúci z Argentíny, sa vo všeobecnosti teší dobrému zdraviu, i keď v mladosti mu pre chorobu dýchacích ciest odstránili časť pľúc. Trápi ho však ischias, kvôli ktorému sa mu ťažšie chodí.