06. 03. 2020 10:13 | BRATISLAVA/jh

Vedci oznámili smutný rekord o uplynulej zime v Európe

Teplá zima napríklad zničila úrodu ľadového vína po celom starom kontinente.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Vedci z európskej agentúry Copernicus, ktorá sleduje zmeny klímy, oznámili, že máme za sebou meteorologickú zimu (december až február), ktorá bola najteplejšia v histórii meraní, uviedol denník The Guardian.

Copernicus má k dispozícii údaje od roku 1855. Posledné tri mesiace boli v porovnaní s predchádzajúcimi rekordne teplými zimami (roky 2015 a 2016) teplejšie v priemere o 1,4 stupňa Celzia.

Tohtoročná zima bola dokonca o 3,4 stupňa Celzia teplejšia ako hodnoty z rokov 1981 až 2010. Počasie tak zničilo napríklad úrodu ľadového vína najmä v Nemecku, no stratu zaznamenali aj slovenskí podnikatelia. Organizátori zimných športových udalostí vo Švédsku či Rusku zase museli dovážať sneh z iných oblastí.

Napríklad priemerná teplota v januári a februári bola vo fínskych Helsinkách vyššia o 6 stupňov, ako bol priemer v rokoch 1981 až 2010. Vedci tvrdia, že podobné javy sa budú opakovať v dôsledku globálneho otepľovania. Nebude sa to týkať iba Európy, aj aj ostatných kontinentov.

Austrália má za sebou pre zmenu druhé najteplejšie leto v histórii. Teplota na Antarktíde nedávno po prvýkrát prekročila na severe 20 stupňov Celzia.