25. 03. 2020 10:48 | PEKING/rd

Číňana zabil vírus s podobnými príznakmi ako COVID-19. Prejaviť sa môžu aj po ôsmich týždňoch

Nejestvuje voči nemu žiadna vakcína či špecifická liečba.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cestujúceho, ktorý zomrel v autobuse v čínskej provincii Jun-nan počas cesty do práce, pozitívne testovali na vírus síce odlišný, akým je COVID-19, ale s veľmi podobnými príznakmi. Píše o tom NY Post s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Ide o hantavírus, ktorý sa šíri medzi hlodavcami a môže nakaziť aj človeka. Aj z tohoto dôvodu rastie medzi ľuďmi obava z ďalšieho vírusu, ktorý by mohol prerásť do pandémie. Odborníci však poukázali na to, že prenos tohto hantavírusu na ľudí je veľmi zriedkavý.

Hantavírus sa prvýkrát objavil v 50. rokoch minulého storočia počas kórejskej vojny, šíria ho potkany či myši. Prenos z človeka na človeka je podľa doktora Sumaju Šaicha veľmi ojedinelý. „Prosím, neprepadávajte panike. Ak nemáte v pláne jesť potkana, ste v bezpečí," napísal na Twitteri.

Symptómy tohto vírusu sa však môžu prejaviť až do ôsmich týždňov, ak prídete do kontaktu s čerstvým močom, trusom alebo slinami hlodavcov, občas sa môže vyskytnúť aj po pohryznutí.

Medzi príznaky patria horúčka, bolesť hlavy, kašeľ, dusenie. Jeden pacient to prirovnal k pásu na hrudníku a vankúšu na tvári, píšu Číňania.

Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA (CDC) píše, že proti hantavírusu nejestvuje žiadna vakcína či špecifická liečba. 

Komentáre ( 0)