28. 03. 2020 08:09 | PANAMA/TASR

Z uviaznutej lode Zaandam evakuujú zdravých cestujúcich, štyria infikovaní pasažieri zomreli

Na palube sa nachádza v teritoriálnych vodách Panamy.

Loď menom Zaandam pri pobreží pri pobreží Panamy.
Loď menom Zaandam pri pobreží pri pobreží Panamy. Foto: AP Photo/Arnulfo Franco

Štyria pasažieri zomreli na palube výletnej lode pri pobreží Panamy, na palube ktorej sa vyskytla nákaza koronavírusom SARS-CoV-2, informovala v piatok agentúra AFP.

Loď menom Zaandam patriaca spoločnosti Holland America Line s 1 800 pasažiermi na palube sa nachádza v teritoriálnych vodách Panamy. Viacero krajín jej nepovolilo zakotviť na svojom pobreží z dôvodu obáv z nákazy koronavírusom.

Spoločnosť Holland America Line potvrdila, že štyria pasažieri v staršom veku na palube lode zomreli.

Viacerým pasažierom, ktorí mali dýchacie problémy, vykonali testy na prítomnosť koronavírusu a u dvoch z nich boli výsledky pozitívne.

Zaandam vyplávala z argentínskej metropoly Buenos Aires 7. marca a smerovala do Čile.
Po krátkej zastávke v meste Punta Arenas v Patagónii na juhu Čile 14. marca loď odmietlo prijať viacero prístavov v súvislosti so správami, že 42 ľudí na jej palube má príznaky podobné chrípke.

Pasažieri lode Zaandam, ktorí sú v karanténe pri pobreží Panamy.
Pasažieri lode Zaandam, ktorí sú v karanténe pri pobreží Panamy. Foto: AP Photo/Arnulfo Franco
 

Loď sa snaží dostať do amerického štátu Florida. Na to však musí prejsť cez Panamský prieplav. Panamské úrady však lodi v piatok vstup do prieplavu nepovolili.

Spoločnosť Holland America poslala ďalšiu loď menom Rotterdam, ktorá lodi Zaandam nesie testovacie súpravy na zistenie nákazy COVID-2, zásoby a nových členov posádky.

Spoločnosť uviedla, že príznaky podobné chrípke hlásilo 53 cestujúcich na palube lode Zaandam a 58 členov posádky. Pasažierov, ktorí nie sú chorí a neprišli do styku s osobami s príznakmi, spoločnosť plánuje presunúť na palubu lode Rotterdam. Takisto spolupracuje s panamskými úradmi, aby lodi Zaandam povolili preplaviť sa cez Panamský prieplav do mesta Fort Lauderdale na Floride.

Komentáre ( 0)