02. 04. 2020 10:50 | WASHINGTON/TASR

Imunológ Bieleho domu má ochranku, bol terčom vyhrážok

Niekoľko policajtov je neustále blízko Fauciho domu vo Washingtone.

Americký lekár a imunológ Anthony Fauci
Americký lekár a imunológ Anthony Fauci Foto: TASR/AP

Americký lekár a imunológ Anthony Fauci, ktorý je členom tímu Bieleho domu koordinujúceho boj proti epidémii nového koronavírusu v USA, dostal ochranku.

Informoval o tom vo štvrtok magazín Politico s tým, že sa tak stalo po "sérii nešpecifikovaných vyhrážok a nevítanej pozornosti".

Podľa televízie CNN je niekoľko policajtov neustále aj blízko Fauciho domu vo Washingtone.

Samotný špecialista na infekčné choroby v stredu počas brífingu o koronavíruse v Bielom dome odmietol odpovedať na otázku novinárov, či skutočne dostal vyhrážky.

Prezident USA Donald Trump sa pred nedávnom vyjadril, že Fauci nepotrebuje ochranku, pretože ho "každý zbožňuje" a ak naňho predsa len niekto zaútočí, bude "mať veľké problémy".

Fauci ako imunológ radil prakticky všetkým americkým prezidentom v poslednom období, počnúc Ronaldom Reaganom, a pomáhal USA bojovať proti AIDS, SARS i ebole. V nedávnom rozhovore Fauci priznal, že Trump má "svoj vlastný štýl", ale zdôraznil, že prezident akceptoval všetky jeho odporúčania.

Odkedy sa Fauci začal objavovať na brífingoch v Bielom dome, začali naňho niektorí z Trumpových priaznivcov v diskusiách na internete útočiť, pričom mu vyčítajú, že sa snaží podkopať Trumpovu autoritu tým, že s ním nie vo všetkom súhlasí. Na internete sa šíria aj konšpiračné teórie o Fauciho úlohe.

Podľa univerzity Johnsa Hopkinsa je v súčasnosti v USA evidovaných viac ako 215 000 prípadov nakazenia novým koronavírusom, čo je nateraz najvyššia miera na svete. Vyše 8 500 ľudí v Spojených štátoch sa úplne uzdravilo, ale viac ako 5000 zomrelo.

Komentáre ( 0)