07. 04. 2020 06:50 | MELBOURN/TASR

Kardinál Pell zbavený obvinení zo zneužívania detí opustil väznicu

Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni, uviedol najvyšší súd.

Kardinál George Pell sedel na zadnom sedadle čierneho auta.
Kardinál George Pell sedel na zadnom sedadle čierneho auta. Foto: TASR/James Ross/AAP Image via AP

Kardinál George Pell vyšiel v utorok z väzenia na slobodu po tom, čo austrálsky najvyšší zrušil verdikty proti nemu za sexuálne zneužívanie detí. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Kardinál Pell (78) opustil väznicu Barwon neďaleko Melbourne, hlavného mesta juhovýchodného austrálskeho štátu Viktória - sedel na zadnom sedadle čierneho auta, uviedol fotograf AFP. Pell bol za mrežami od marca 2019.

Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok už skôr odvolaniu Pella a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Pell vyhral dlhú bitku za to, aby zvrátil rozsudok šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia.

Najvyšší súd v Brisbane zvrátil skoršie verdikty odvolacích súdov nižšieho stupňa. "Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba. Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni," uviedol najvyšší súd. Rozsudok v tomto historickom súdnom spore je obrovským víťazstvom pre Pella, ktorý zaryto trval na svojej nevine.

Odvolanie na austrálsky najvyšší súd podal kardinál Pell po tom, ako vlani v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, ktorým bol uznaný za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch chlapcov.
Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Odvolanie podané na najvyššom súde krajiny v Brisbane bolo poslednou možnosťou, ako mohol Pell, ktorý čakal na konečný verdikt za mrežami, očistiť svoje meno.

George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho "minister financií" a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Komentáre ( 0)