16. 05. 2020 07:00 | UKRAJINA/vd

Obchod s bábätkami na Ukrajine: V "hoteli" s novorodencami uviazli desiatky detí

Všetky deti vynosili náhradné matky. Rodičia ich tak skoro pre koronavírusovú krízu nedostanú.

Deti na Ukrajina.
Deti na Ukrajina. Foto: Profimedia.sk

Pre opatrenia pred koronavírusom si rodičia nemôžu svoje deti vyzdvihnúť. Nejde pritom o ich vlastné potomstvo. Ukrajina je jednou z mála krajín, v ktorej je povolené vynosenie dieťaťa náhradnou matkou.

Kyjevský hotel, prerobený na kliniku, sa stará o takmer 50 bábätiek a prostredníctvom videí ich spájajú aj s rodičmi.

Prečítajte si aj: Podporte ženy bojujúce s rakovinou prsníka

Deti z krajiny dostanú prostredníctvom organizácie, ktorej v podstate stačí zaplatiť a následne pomôže rodičom pri zakladaní rodiny.

Cena za novorodenca pritom nie je nízka, pohybuje sa od 5-tisíc do takmer 65-tisíc eur. Deti po narodení poputujú k manželským párom do Veľkej Británie, Spojených štátov, Talianska, Španielska, Francúzska, Izraela, Nemecka, Číny, Mexika či Rumunska, píše portál thesun.co.uk.

Deti na Ukrajine.
Deti na Ukrajine. Foto: Profimedia.sk
 

Počas koronakrízy sa o plačúce deti starajú zamestnanci, zdravotné sestry, lekári a rodičom zdieľajú život ich nového potomstva prostredníctvom videí. Toto však znepokojuje ukrajinskú ombudsmanku pre ľudské práva Liudmilu Denisovu.

Podľa nej táto situácia iba dokazuje masový záujem o poskytovanie náhradného materstva. Zároveň sa jej nepáči, že tieto služby sa na Ukrajine rozbehli na celosvetovej úrovni.

Prečítajte si aj: Neskutočné, čo dokázala táto matka: Porodila za pochodu a dieťa potom niesla ďalších 160 km

V centre pre reprodukciu ľudí uviazli detí práve pre úplne uzatvorenie ukrajinských hraníc. Zamestnanci pritom s deťmi trávia každý deň nejaký čas na čertvom vzduchu, kúpu ich a venujú sa im.

Situácia je ťažká aj pre zamestnancov, keďže za bežných okolností nemávajú taký veľký počet bábätiek, ale aj keď je to pre nich náročné, sú odhodlaní to zvládnuť.

Komentáre ( 0)