15. 05. 2020 11:36 , článok bol aktualizovaný 15. 05. 2020 13:20 | KÁBUL/TASR

Masaker v kábulskej pôrodnici šokoval Afganistan. Útočníci vraždili aj rodiace ženy

Útočníci, ktorí vstúpili do nemocnice cez hlavnú bránu, šli priamo na pôrodnícke oddelenie.

Na snímke pohľad na afganských bezpečnostných pracovníkov cez rozbité okno pôrodnice po útoku ozbrojencov.
Na snímke pohľad na afganských bezpečnostných pracovníkov cez rozbité okno pôrodnice po útoku ozbrojencov. Foto: TASR/AP/Rahmat Gul

Za "systematické vraždenie " matiek označila v piatok humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) útok na pôrodnícke oddelenie nemocnice v Kábule.

Útok troch ozbrojených mužov, ku ktorému došlo v utorok, si vyžiadal životy najmenej 24 ľudí, vrátane novorodencov, matiek a zdravotných sestier, a vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva. Spojené štáty ho pripísali džihádistickej organizácii Islamský štát.

Šéf misie MSF v Afganistane Frédéric Bonnot, ktorý navštívil oddelenie nemocnice deň po útoku, podľa agentúry AFP uviedol, že to, čo videl v pôrodnici, "dokazuje, že to bolo systematické vraždenie matiek". Útočníci podľa neho "prešli miestnosťami na oddelení a strieľali do žien v posteliach. Bolo to metodické". Ušetrené neboli ani ženy na pôrodnom sále.

„Vrátil som sa do pôrodnice deň po útoku. čo som tam videl, ukazuje, že to bola systematická streľba do matiek. Chodili po izbách pôrodnice a strieľali na ženy v posteliach. Bolo to metodické. Steny sú posiate projektilmi, na zemi v izbách je krv, auta sú spálené, okna prestrelené," opísal Bonnot. 

Organizácia MSF, ktorá pôrodnicu v nemocnici v prevažne šiitskej štvrti Dašt-e-Barčí na západe Kábulu prevádzkuje, uviedla, že v čase útoku bolo na pôrodníckom oddelení 26 žien. Jedenásť z nich prišlo o život, vrátane troch priamo v pôrodnej sále aj s ich novorodencami. Ďalších päť žien bolo zranených. Iných desať žien sa skrylo v bezpečných izbách.

 

Útočníci, ktorí vstúpili do nemocnice cez hlavnú bránu, šli priamo na pôrodnícke oddelenie, uviedli MSF: "Prišli zabiť matky". Afganistan je "bohužiaľ zvyknutý na strašné udalosti. Ale na to, čo sa stalo v utorok, niet slov," poznamenal Bonnot.

Traja útočníci boli nakoniec zabití pri zdĺhavej operácii bezpečnostných zložiek. Agentúra AFP pripomenula, že IS sa k zodpovednosti za útok v kábulskej nemocnici nepriznal. Osobitný predstaviteľ USA v Afganistane Zalmay Khalilzad tvrdí, že ho vykonal Islamský štát v Chorasáne, označovaný za afganskú vetvu IS.

Fundamentalistické hnutie Taliban odmietlo akýkoľvek podiel na utorkovom útoku.
Pri ďalšom útoku, ku ktorému došlo v utorok v provincii Nangarhár na východe krajiny, samovražedný atentátnik odpálil nálož na svojom tele počas pohrebu. Zahynulo najmenej 32 ľudí. K útoku sa neskôr prihlásil IS.

Komentáre ( 0)