21. 05. 2020 10:15 | PRAHA/jh

Pred záhadným ochorením u detí, ktoré zrejme súvisí s COVID-19, varujú už aj v Česku

Rodičia by si mali všímať hneď niekoľko príznakov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Záhadné ochorenie, ktoré sa vyskytuje momentálne u detí v najviac postihnutých krajinách novým koronavírusom, je zatiaľ neprebádané. Upozorňuje na neho už aj český Štátny zdravotný ústav (SZÚ). Rodičia by mali sledovať niekoľko možných príznakov, píše portál tn.cz.

Podľa odborníkov je veľmi pravdepodobné, že ochorenie súvisí s COVID-19. „Štáty hlásia stále viac prípadov detí hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre vzácny zápalový multisystémový syndróm detí (PIMS)," uvádzajú odborníci. Väčšina chorých pacientov ale na liečbu reaguje dobre, fatálne komplikácie sú vzácne.

Ochorenie sa prejavuje kombináciou príznakov typických pre Kawasakiho chorobu a syndróm toxického šoku. Prejavuje sa najmä horúčkou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní, ďalej bolesťami brucha a začervenanými vyrážkami na tele. Pre Kawasakiho syndróm sú typické aj príznaky ako „jahodový jazyk", začervenané prsty na rukách a nohách, zmeny na perách.

Tento rok bolo v krajinách EÚ a vo Veľkej Británii nahlásených celkovo 230 prípadov zápalového multisystémového syndrómu u detí. Dve deti v nemocnici zomreli.

V regióne Bergamo v Taliansku odborníci zistili až 30-krát zvýšený výskyt Kawasakiho ochorenia. „Toto ochorenie môže byť vážne a vyžaduje si rýchlu a účinnú liečbu," upozorňuje SZÚ.