26. 05. 2020 11:15 | MADRID/kc, TASR

Ďalšia rana pre španielsky turizmus: Jeden z najnavštevovanejších ostrovov trápi invázia moskytov

V neudržiavaných bazénoch sa nerušene množili miliardy moskytov.

Ázijský tigrí moskyt.
Ázijský tigrí moskyt. Foto: shutterstock/frank60

Španielsky turizmus sa ešte nestačil nadýchnuť po pandémii koronavírusu a už sa borí s ďalším problémom. Po neviditeľnej hrozbe v podobe SARS COV 2 trápi hotelierov na Ibize invázia ázijských moskytov tigrích ( lat. Aedes aegypti). Moskytov je v tomto roku štyrikrát viac, ako je priemer. Píše o tom portál The Sun.

Tento druh komára je nebezpečný najmä pre svoju schopnosť prenášať choroby ako západonílska a horúčka a vírus zika. Moskytom sa darilo aj preto, že miesto turistov okupovali miestne bazény, a mali tak ideálne podmienky na rozmnožovanie. Väčšina ubytovateľov totiž bazény počas lockdownu vôbec neudržiavala. Moskyty tak mohli nerušene klásť vajíčka.

Oproti bežným komárom sa moskyty líšia tým, že sú aktívne aj cez deň. Ich bodnutie nezastaví ani hrubšia látka oblečenia. Jednoducho pred nimi niet úniku. Miestne úrady preto hotelierov upozornili, aby bazény dali rýchlo do poriadku a pravidelne ich čistili.

Španielsko, ktoré patrí medzi krajiny najviac zasiahnuté pandémiou, chce obnoviť turizmus od začiatku júla. Turisti zo zahraničia si môžu dovolenku v Španielsku naplánovať od júla, ako v pondelok vyhlásila tamojšia ministerka pre turizmus Reynes Marotová.

V júli totiž zrejme vyprší povinnosť podstúpiť po vstupe do krajiny povinnú 14-dňovú karanténu, poznamenala agentúra Reuters. "Je úplne rozumné naplánovať si v júli v Španielsku letnú dovolenku, povedala Marotová v rozhovore pre lokálnu rozhlasovú stanicu Onda Cero. Návrat zahraničných turistov do Španielska od júla avizoval už v sobotu španielsky premiér Pedro Sánchez. 

Komentáre ( 0)