28. 05. 2020 15:09 | PRAHA/kc

Učiteľky, ktoré hnali deti cez uzavreté železničné priecestie, trestu nakoniec neušli

Video vyvolalo na sociálnych sieťach veľkú vlnu kritiky.

Vychovávateľky ženú deti cez železničné priecestie.
Vychovávateľky ženú deti cez železničné priecestie. Foto: Reprofoto/mall.tv

Vychovávateľky, ktoré začiatkom februára previedli skupinu detí cez uzavreté vlakové priecestie, nakoniec potrestal pražský magistrát. Polícia predtým udalosť vyhodnotila ako priestupok. Informoval o tom portál Novinky.

"Správne konanie je ukončené a ženy boli potrestané finančnou sankciou podľa zákona o cestnej premávke. Maximálna sankcia je podľa zákona 2500 korún," uviedol pre Novinky hovorca magistrátu Vít Hofman. Bližšie informácie odmietli prezradiť, pretože správne konanie je podľa zákona neverejné.

Na incident ako prvý upozornil starosta Řeporyjí Pavel Novotný, ktorý zverejnil zábery z priemyselnej kamery vo svojej relácii na portáli mall.tv.

Video vyvolalo na sociálnych sieťach veľkú vlnu kritiky. O porušení zákona hovorili aj zástupcovia Správy železníc. Údajní svedkovia však tvrdili, že učiteľky dostali pokyn od výpravcu vlaku alebo strojvodcu, že môže prejsť. Vlak na nich vraj čakal, a dostali sa tak do patovej situácie.

Podľa Správy železníc však nešlo o mimoriadnu situáciu. "Priecestie bolo plne funkčné a pre chodcov tak platili rovnaké pravidlá ako pre motoristov. Mali zastaviť a počkať kým prejde vlak," uviedla pre ČT hovorkyňa Správy železníc Nela Friebová.