29. 05. 2020 11:17 | SICÍLIA/rd

VIDEO: Pri talianskom ostrove spozorovali veľkého žraloka bieleho

Odhaduje sa, že žralok mohol mať asi šesť metrov.

Žralok biely.
Žralok biely. Foto: Reprofoto: YouTube/Zerouno TV

Žralok biely je v Stredozemnom mori ako doma, napriek tomu je stretnutie s ním vždy unikátnou vecou.

Keď Salvatore Sicurello pri talianskom ostrove Lampedusa uvidel z člna charakteristickú plutvu trčiacu z vody, bolo mu jasné, o čo ide. Píše Daily Star.

Sicurello zverejnil nahrávku na svojom facebookovom profile. „Vyšli sme si na ryby. Boli sme asi 10 míľ južne od ostrova, keď sa pred nami vynorila veľká plutva," uviedol.

Pôvodne sa domnievali, že ide o iného žraloka. Keď však zviera priplávalo bližšie, rybári si uvedomili, že ide o veľkého bieleho žraloka. „Nikdy som ho nevidel. Vyzeral, že je len zvedavý," rozplýval sa Sicurello.

Odhaduje, že žralok mohol mať asi šesť metrov. Tieto žraloky mávajú maximálne okolo sedem metrov, prišom môžu vážiť aj viac ako tri tony.

Po uverejnení videa sa však začali množiť hlasy, že nejde o žraloka bieleho. Aj expert na žraloky z viedenskej univerzity Patrick Jambura sa domnieva, že by mohlo ísť o žraloka mako, ktorý je v Stredozemí čoraz častejšie. Po analýze s kolegami však potvrdil, že ide o žraloka bieleho.

Žralok biely spolu so žralokom tigrím a žralokom bielohlavým patrí medzi tri jediné žraloky zo 489 známych druhov, u ktorých doteraz nepotvrdili nevyprovokovaný útok na človeka.


Zdroj: YouTube/Zerouno TV

Komentáre ( 0)