29. 05. 2020 17:02 | MINNEAPOLIS/kc

Drsné zábery z Minneapolisu: Vozičkárka s nožom bránila obchod pred rabovačmi

Situácia sa vyostrí, keď niekto z davu začne kričať, že vozičkárka má pri sebe nôž.

Vozičkárka bránila obchod pred rabovačmi.
Vozičkárka bránila obchod pred rabovačmi. Foto: reprofoto: YouTube/New York Post

Smrť Afroameričana Georga Floyda vyvolala v štáte Minnesota vlnu protestov a vyhrotila už aj tak napäté vzťahy miestnych obyvateľov s políciou. Po tom, ako sa protesty zmenili v noci na stredu už aj na rabovanie, požiadal starosta Minneapolisu Jacob Frey o pomoc príslušné štátne orgány. Na poriadok v Minneapolise a susednom meste Saint Paul oddnes dohliada 500 vojakov americkej Národnej gardy.

Na sociálnych sieťach sa objavilo video zachytávajúce desiatky ľudí v maskách, prevažne Afroameričanov, ako rabujú obchod a snaží sa im v tom zabrániť žena na vozíčku.

Situácia sa vyostrí, keď niekto z davu začne kričať, že vozičkárka má pri sebe nôž. Na ženu sa vrhne niekoľko rabovačov a jeden z nich ju postrieka hasiacim prístrojom. Píše o tom portál New York Post.

„Pokojne som protestovala a oni ma napadli spredu aj odzadu. Niekoľkokrát ma udreli do hlavy a nakoniec ma okradli," povedala žena v ďalšom videu, ktoré nakrútil obyvateľ mesta. Vozičkárka, ktorá sa predstavila ako Jennifer, mala na sebe tričko s nápisom „Better together" (Spolu sme silnejší). Tvrdila, že chcela zabrániť rabovaniu obchodu.


Pre chaotickú situáciu, pre ktorú z videa nebolo úplne jasné, kto je agresor, sa na sociálnych sieťach širila aj iná verzia incidentu. Použitie hasiaceho prístroja v komentároch niektorí ľudia označili za sebaobranu pred „šialenou ženou, ktorá sa s nožom v ruke zaháňala na všetky strany". To, že mala nôž, dokazuje aj spomínané video. Nie je vśak jasné, či ho proti rabovačom aj použila.

Niektorí tvrdili, že ide o podvodníčku, ktorá vie chodiť a vozíček vôbec nepotrebuje. Objavilo sa aj nekvalitné video, na ktorom sa neidentifikovateľná vozičkárka s ďalšími ľuďmi snažia ukradnúť peniaze z bankomatu.

Policajtov prepustili, je otázne, či ich aj obvinia

Afroameričana Floyda zatkla polícia v Minneapolise v pondelok 25. mája večer po spáchaní priestupku. Videozáznam zhotovený svedkami incidentu ho zachytáva spútaného a ležiaceho na zemi. Jeden z policajtov mu niekoľko minút kolenom tlačil na krk. Zatknutý 46-ročný Floyd sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko nato, po prevoze do nemocnice.

Štyroch policajtov, ktorí sa na zásahu zúčastnili, v utorok prepustili z polície. Napriek tomuto rýchlemu kroku však zostáva otázne, či niektorý z nich bude čeliť aj trestnému stíhaniu, napísala agentúra DPA.

Minneapolis je najväčšie mesto Minnesoty. Spolu so Saint Paul, hlavným mestom Minnesoty a druhým najväčším v štáte, vytvára metropolitnú oblasť známu ako Twin Cities.

Komentáre ( 0)