03. 06. 2020 22:53 | BERLÍN/TASR

Identifikovali hlavného podozrivého v kauze únosu Madeleine McCannovej

Zmizla v Portugalsku pred 13 rokmi.

Madeleine McCannová na archívnej snímke.
Madeleine McCannová na archívnej snímke. Foto: TASR/AP
Na nedatovanej snímke britské dievčatko Madeleine McCannová.
Na nedatovanej snímke londýnskej polície, britské dievča Madeleine McCannová.
Kate a Gerry McCannovci s dvojičkami Seanom a Amelie po prílete na letisku East Midlands 9. septembra 2007.

Nemecká polícia v stredu oznámila, že identifikovala nového podozrivého v prípade záhadného zmiznutia britského dievčatka Madeleine McCannovej z roku 2007 v Portugalsku, píše agentúra AFP.

"V súvislosti so zmiznutím vtedy trojročnej britskej občianky Madeleine Beth McCannovej... prokuratúra v severonemeckom meste Braunschweig vyšetruje 43-ročného nemeckého občana pre podozrenie z vraždy," uviedla vo vyhlásení Spolková polícia.

Nemec sa údajne pohyboval v oblasti portugalského letoviska Praia da Luz, kde bola McCannová v máji 2007 videná naposledy. V tom čase cestoval po Portugalsku v karavane. Polícia zaznamenala aj jeho telefonický rozhovor s neznámou osobou, ktorý sa skončil len približne hodinu predtým, ako dieťa zmizlo, píše denník The Guardian.

Britský Scotland Yard, ktorý sa prípadom taktiež zaoberá, zverejnil výzvu na poskytnutie akejkoľvek informácie o karavane a inom vozidle značky Jaguar, ktorý podozrivý muž previedol na meno inej osoby len deň po zmiznutí McCannovej.

Na nedatovanej snímke britské dievčatko Madeleine McCannová.
Na nedatovanej snímke britské dievčatko Madeleine McCannová. Foto: TASR/AP
 

Okrem toho polícia zverejnila aj podrobnosti o telefónnom čísle podozrivého a čísle, z ktorého prijal telefonát. Rovnakú výzvu zverejnila v televízii aj nemecká polícia.

Podľa stanice BBC britská polícia informovala, že prípad vedie ako vyšetrovanie nezvestnej osoby, pretože nemá definitívne dôkazy o tom, či je Madeleine stále nažive. Nemeckí vyšetrovatelia na Spolkovom kriminálnom úrade vyšetrujú prípad ako vraždu. Podľa britskej polície nemecké orgány pokročili v tomto aspekte prípadu vďaka tomu, že podozrivý si odpykáva trest za nesúvisiaci čin práve v Nemecku.

Zmiznutie Madeleine McCannovej je jedným z najznámejších prípadov nezvestných detí na svete. Stratila sa 3. mája 2007, krátko pred svojimi štvrtými narodeninami počas pobytu s rodinou v portugalskom regióne Algarve. Rodina McCannovcov rozbehla medzinárodnú kampaň za nájdenie dieťaťa, ich úsilie však zostáva neúspešné.

 

Komentáre ( 0)