05. 06. 2020 08:42 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Veľká predpoveď počasia: Meteorológovia naznačili, aké bude v Európe leto

Výsledky meteorologických modelov sa mierne líšia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Bjoern Wylezich/shutterstock.com

Na kalendárne leto si ešte nejakú chvíľu počkáme, to meteorologické je ale už tu. Počasie síce zatiaľ veľmi letné nie je, to sa však čoskoro zmení. Meteorologické modely predpovedali, aké počasie bude v nasledujúcich mesiacoch v Európe. Ich výsledky sa od seba mierne líšia - podľa väčšiny z nich bude stredná Európa čeliť horúčave a suchu, informuje tn.cz.

Podľa najnovších prognóz bude leto vo veľkej časti Európy horúce a suché. Web Severe Weather Europe k svojej predpovedi využil sezónne modely CFSv2, ECMWF a UKMO, ktoré sú všeobecne najčastejšie používané.

Podľa jedného z modelov sa chladný vzduch bude koncentrovať, rovnako ako v zimnom období, ďaleko na severe, zatiaľ čo nad pevninskou Európou sa bude kumulovať vzduch horúci. To je pre pevninskú Európu podľa Severe Weather Europe zlý scenár, ktorý predpovedá extrémne počasie, najmä vlny horúčav.

Druhý z modelov predpovedá miernejšie letné počasie. Studený vzduch sa dostane ďalej na juh, čo má za následok kratšie obdobie horúčav v strednej Európe. Horúci vzduch je ale tlačený ďalej na východ a severovýchod. Britské ostrovy a Škandinávii v tomto modeli čaká mierne teplejšie leto, než býva normálne.

Oba modely sa zhodnú na predpovede zrážok. V kontinentálnej Európe predpovedajú nadpriemerné sucho, na severe by ale naopak, malo pršať dosť.

Tretí model ukazuje mierne odlišné počasie. Predpovedá horúce počasie v strednej Európe, na západe a juhovýchode kontinentu by podľa neho malo byť naopak chladnejšie, než býva normálne kvôli nízkemu tlaku nad oblasťou Stredozemného mora a západnou Európou. To bude mať za následok prudké búrky vo Francúzsku, Nemecku, severnom Balkánu a alpských oblastiach.

Všetky modely ukazujú priemerné počasie počas nasledujúcich troch mesiacov. Neznamená to teda, že by takto malo byť po celú dobu. Naznačujú len, ako by počasie mohlo vyzerať v 40 - 60% obdobia.

Veľkú predpoveď na leto pripravil aj medzinárodný tím expertov AccuWeather vedený meteorológom Jasonom Nicholls. V predpovedi podľa nich hrajú úlohu dve zásadné veci. Po prvé je to veľmi mokrý marec a apríl na veľkej časti Pyrenejského polostrova a po druhé výrazné sucho v oblasti od južnej Veľkej Británie až po Ukrajinu.

Tretia zóna zahŕňa oblasť západnej Európy bez Veľkej Británie. Táto oblasť bude v lete čeliť potenciálne ničivým búrkam. Nachádza sa v nej Paríž, Brusel, Berlín, Varšava, ale aj Praha. "Stredné a severné Francúzsko, Nemecko a Dánsko budú oblasti, kde sa stretne suché a horúce podnebie so studenými frontami prichádzajúcimi od Britských ostrovov," vysvetľuje Roys.

"V prípade silných búrok je v hre všetko - krupobitie, silný vietor, prívalové dažde a s nimi spojené záplavy, tornáda," dodal. Do oblasti od Veľkej Británie až po Nórsko leto prinesie občasné prudké búrky, ktoré so sebou prinesú aj krupobitie, silný vietor a spôsobia záplavy. Na väčšine územia Škandinávie a v Pobaltí sa očakáva najmiernejšie počasie počas tohto leta v Európe.

Komentáre ( 0)